GRODZISKNews

Ponad 20 samolotów pojawi się w tym roku w Kąkolewie. Będą kursy dla młodzieży i loty komercyjne2 min na czytanie

GRODZISK - Ponad 20 samolotów pojawi się w tym roku w Kąkolewie. Będą kursy dla młodzieży i loty komercyjne - myregion

Na terenie Aeroklubu trwają prace przy budowie hangarów lotniczych, biur i warsztatów z branży lotniczej. Są to obiekty Areoklubu Poznańskiego, Politechniki Poznańskiej i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo- Scieciowego. – Na rok 2021 zaplanowano zakończenie, trwających od jakiegoś czasu, przenosin Aeroklubu z Kobylnicy do Kąkolewa – informuje dyrektor Areklubu Poznańskiego Piotr Haberland.

– Chcemy wykonywać wszystkie loty na tym lotnisku, w tym roku planujemy zainstalować około 20 samolotów, docelowo znacznie więcej. Oprócz lotów pilotażowych Politechniki Poznańskiej, prowadzonych dla studentów od kwietnia, będą kursy dla młodzieży i loty rekreacyjne komercyjne, dostępne dla wszystkich. Chcemy tez przenieść wszystkie nasze sekcje, czyli m.in.: samolotową, szybowcową, spadochronową, modelarską czy paralotniową – podkreśla Piotr Haberland wyjaśniając, że w Kąkolewie powstaje również platforma badań i rozwoju branży lotniczej.

– Chodzi o stworzenie odpowiedniego modelu organizacji oraz zautomatyzowanego i bezpiecznego funkcjonowania lotnisk, które w przyszłości będą obsługiwały ruch samolotowy – tłumaczy szef poznańskiego aeroklubu. 

Lotnisko w Kąkolewie stanie się ważnym ośrodkiem badawczym i innowacyjnym dla transportu lotniczego, a służy temu projekt „Areosfera. Lotnisko rzeczy”, który jest realizowany przez Politechnikę Poznańską we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (Poznańskiem Centrum Superkomputerowo-Sieciowym), Aeroklubem Poznańskim im. Wandy Modlibowskiej oraz Andrzejem Szymańskim „LARS”. Jego wartość sięga 22 mln zł. 

– Na przełomie czerwca i lipca zapraszamy razem z Fundacją Mikromakro, Politechniką Poznańską i Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym do Kąkolewa. To wydarzenie dla wszystkich zawodowców, a takżę pasjonatów lotnictwa – zachęca Piotr Haberland. 

Przypomnijmy, że na ostatniej sesji grodziscy radni zdecydowali o nazwaniu ulicy przy lotnisku w Kąkolewie, która nosi już nazwę „Lotnicza”. Nazwanie drogi pozwoli ustalić numerację porządkową nieruchomości i ułatwi komunikację. 

AS

FOTO: Aeroklub Poznański

Podziel się informacją ...
 • 93
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  93
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK