NewsNOWY TOMYŚL

Pomnik Powstańców Wielkopolskich oficjalnie odsłonięty. Inicjatywę wsparło wielu darczyńców2 min na czytanie

News - Pomnik Powstańców Wielkopolskich oficjalnie odsłonięty. Inicjatywę wsparło wielu darczyńców - myregion

Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Mateusza w Opalenicy rozpoczęły się w niedzielę (27.06.) uroczystości związane z oficjalnym odsłonięciem pomnika Powstańców Wielkopolskich, który nie przypadkowo ustawiono przed budynkiem centrum kultury, bo jego patronem są właśnie powstańcy. 

– Dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo podniosły ponieważ mówimy o powstańcach wielkopolskich, o jedynym zrywie, który doprowadził do wolności Wielkopolski i do tego, że dziś możemy być dumnymi Polakami, dumnymi Wielkopolanami – mówił podczas odsłonięcia pomnika burmistrz Opalenicy, Tomasz Szulc. 

Włodarz zaznaczał, że przekornie można powiedzieć, iż historia pomnika rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy ówczesne władze zdecydowały o jego budowie przy urzędzie miejskim. Pomnik składał się z obelisku i fontanny, ale w kolejnych latach niszczał. W końcu zlikwidowano fontannę i pozostał samotny, zapomniany obelisk. 

– Przy rewitalizacji pomnika chcieliśmy go tutaj przenieść, ale stan techniczny okazał się na tyle słaby, że pomnik uległ zniszczeniu. Dlatego postanowiłem, że zbudujemy nowy, w nowej lokalizacji – tłumaczył Tomasz Szulc. Podkreślał, że inicjatywę wsparło wiele osób, dzięki czemu w szybkim czasie udało się pomysł zrealizować. 

Ostateczny kształt pomnika, to zasługa jego autora – poznańskiego artysty Romana Kosmali. Pomnik wykonany jest ze szlachetnych materiałów. Wykonawcą elementów granitowych jest Granitmar Marian Gryś z Kościana, który specjalnie sprowadził odpowiednio dobrany granit. Odlewy z brązu wkomponowane w kamień stanowić będą przez wiele lat jego stały element.

Zwieńczeniem uroczystości było wmurowanie przy pomniku tak zwanej kapsuły czasu – na pamiątkę dla przyszłych pokoleń opaleniczan. W kapsule znalazły się: nazwiska powstańców z Kampanii Opalenickiej, powstańcza flaga, rysunki dzieci po konkursie „Powstanie Wielkopolskie oczami dziecka”, raport o stanie Gmina Opalenica za 2020 rok, kilka pozycji książkowych traktujących o Powstaniu Wielkopolskim, a w których pisaniu uczestniczył doktor Bogumił Wojcieszak. Do kapsuły włożono również akt poświęcenia i odsłonięcia pomnika. Kapsułę wmurowali burmistrz Tomasz Szulc oraz starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński. Na koniec liczne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem, a całość krótkim koncertem uświetniła Opalenicka Orkiestra Dęta.

opr. ŁR

Źródło i foto: Urząd Miejski w Opalenicy

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News