NewsREGION

Polski Ład. Opozycja straszy, że stracą przedsiębiorcy i samorządy. Poseł PiS odpowiada na zarzuty2 min na czytanie

News - Polski Ład. Opozycja straszy, że stracą przedsiębiorcy i samorządy. Poseł PiS odpowiada na zarzuty - myregion

– Dla osób zarabiających od 6 do 10 tys. zł brutto miesięcznie zmiany będą neutralne. Skorzystają z podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz z podniesienia progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł. Osoby zarabiające powyżej 10 tys. faktycznie będą płacić nieco więcej. Szanujemy tych, którym się powodzi, a którzy korzystają z innych regulacji. Chcemy pomóc zwłaszcza tym, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej – mówi poseł Marcin Porzucek i podkreśla, że w takiej sytuacji jest większość Polaków. Zaznacza, że kwota wolna od podatku nie wzrosła od lat, a zyskają na tym osoby średnio i słabo zarabiające jak, np. emeryci. Dostrzega, że tego typu rozwiązania są stosowane np. w krajach skandynawskich, które chwali się za wysoki poziom usług publicznych.

Samorządowcy obawiają się, że w efekcie wyższej kwoty wolnej od podatku, wpływy do ich budżetów będą mniejsze. – Platforma Obywatelska już 20 lat temu mówiła, że jest partią liberalną i zapowiadała obniżenie podatków. Teraz są hipokrytami. Z jednej strony mówią: “Obniżmy podatki!”, a z drugiej: “Nie zmniejszajcie nam dochodów!” – mówi Porzucek.

Odnosi się też do prognoz o szybującej inflacji. – Jest na to jeden sposób, a mianowicie podniesienie stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej, która może to zrobić jest niezależna, ale można rozmawiać. Tyle, że podniesienie stóp procentowych wiąże się z tym, że koszty kredytów pójdą w górę. To byłby problem dla polskich rodzin i przedsiębiorców. Utrudniłoby to funkcjonowanie przemysłu i eksportu, co jest podstawą gospodarki. Trzeba takie rozwiązanie dobrze przemyśleć – zaznacza poseł PiS. Wyjaśnia, że inflacja jest niska w krajach, które gorzej radzą sobie z kryzysem spowodowanym epidemią. – U nas tymczasem mamy do czynienia z boomem budowlanym – mówi.

W Polskim Ładzie premier zapowiedział też emeryturę bez podatku dla seniorów, którzy dostają 2 tys. 500 zł brutto. O tym rozwiązaniu mówiło się od dawna. – Będziemy jeszcze pracować nad ostatecznym projektem w tej sprawie. Większość seniorów ma emeryturę do ok. 30 tys. zł brutto. Takie rozwiązanie to i tak rewolucyjna zmiana. Nikt tego wcześniej nie zrobił, choć wielu o tym mówiło – przypomina Marcin Porzucek.

Program ma zostać zrealizowany do końca tej dekady, co jak podkreśla poseł, pokrywa się z perspektywą budżetową Unii Europejskiej. – Ma kosztować ok. 650 mld zł, ale wiele z tych pieniędzy wróci do gospodarki – zaznacza, że opozycja może krytykować, ale nie jest wiarygodna. Zwłaszcza Platforma Obywatelska, która mogła wcześniej zastosować takie rozwiązania, ale tego nie zrobiła. – Można nas nie lubić, ale realizując sztandarowe deklaracje jak 500+ czy obniżenie wieku emerytalnego, udowodniliśmy, że w kluczowych sprawach dotrzymujemy słowa – mówi poseł.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News