NewsREGION

Policja sprawdza, czy nosimy w sklepach maseczki. Zapytaliśmy lekarza, czy zasłanianie nosa i ust jest konieczne2 min na czytanie

News - Policja sprawdza, czy nosimy w sklepach maseczki. Zapytaliśmy lekarza, czy zasłanianie nosa i ust jest konieczne - myregion

Skończyły się wymówki, zaczęły wzmożone kontrole. Funkcjonariusze, m.in. z komendy w Grodzisku, sprawdzają, czy klienci, jak i sprzedawcy, mają nałożone maseczki. Pani Czesława ze sklepu w Rakoniewicach mówi nam, że u niej byli w sobotę. – Miałam na sobie maseczkę – uśmiecha się i dodaje, że kilka godzin później zjawił się też sanepid. – Takie mamy czasy i trzeba się dostosować, ale powiedzieli mi, że jak mam w sklepie pleksę nad ladą, to wystarczy przyłbica – mówi. Przyznaje jednak, że klientów w sierpniu jak na lekarstwo, stąd i ryzyko takich, co przyjdą bez maseczki jest mniejsze. – A jak nawet przyjdą to co, mam wygonić? – zastanawia się i nie jest w tym odosobniona. 

Podkomisarz Piotr Krawczyk z wydziału prewencji grodziskiej komendy wyjaśnia nam, że kontrole prowadzone przez policjantów mają charakter edukacyjny. – Przede wszystkim przypominamy, że jest obowiązek noszenia maseczek – mówi podkom. Krawczyk. Wyjaśnia także, że kontroli jest kilka dziennie, w różnych sklepach na terenie powiatu grodziskiego. Zaznacza jednak, że żadna nie zakończyła się mandatem, choć taki za brak maseczki można. Od 500 zł do nawet 30 tys. zł grzywny w szczególnych przypadkach. 

– Zwolenników maseczek jest tyle samo co przeciwników – nie ukrywa tymczasem lekarka Aleksandra Glińska, która podkreśla, że trzeba być odpowiedzialnym za siebie, ale i innych. – Moim zdaniem noszenie maseczek w przestani otwartej, czyli będąc na działce, w lesie, w parku czy jeżdżąc rowerem nie jest potrzebne, bo wtedy nie stwarzamy zagrożenia. Po prostu nie rozmawiamy z nikim twarzą w twarz – wyjaśnia. – Ale wchodząc chociażby do sklepu, gdzie cyrkulacja powietrza jest mniejsza i ten aerozol, który wytwarzamy przez usta może osadzać się na przedmiotach – już tak. Wtedy, podobnie, jak w przychodniach czy szpitalach, maseczki powinniśmy mieć na twarzy. Bynajmniej do momentu zniesienia epidemii – dodaje. 

ŁR, MK

FOTO: KPP Grodzisk Wlkp.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News