GRODZISK

Policja ostrzega przed złośliwymi domenami służącymi do wyłudzania kodów BLIK. Jak nie dać się oszukać?1 min na czytanie

GRODZISK - Policja ostrzega przed złośliwymi domenami służącymi do wyłudzania kodów BLIK. Jak nie dać się oszukać? - myregion

Oszuści ani na chwilę nie zwolnili tempa. Epidemia COVID-19 to dla nich tylko kolejna okazja, by bazując na nośnym temacie przejmować konta na portalach społecznościowych i za ich pośrednictwem okradać naszych znajomych dobrze już znaną metodą na BLIK. To, co w ich działaniu jest nowe, to sposób przejmowania profili.

Policja ostrzega, by zwracać uwagę na pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje i artykuły, które wymagają logowania się do osobistych kont w tych serwisach. Złodzieje przyciągają uwagę czołowym tematem, jakim jest obecnie koronawirus. Złośliwe domeny używane w atakach to: koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl oraz ikoronawirusnews[.]pl. 

Policyjni specjaliści do walki z cyberprzestępczością ostrzegają: Strona do złudzenia przypomina stronę znanego portalu informacyjnego lub stronę policji, a na końcu jest materiał video. Kliknięcie w przycisk „PLAY” wymusi konieczność zalogowania się do serwisu Facebook. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić, bo właśnie wtedy oszuści uzyskują dostęp konta. Potem wszystko odbywa się po staremu. Mssenger, prośba o pożyczkę , BLIK i pieniędzy nie ma.

Jak się uchronić przed takim atakiem?

Jak nie dać się oszukać? Przede wszystkim każdą taką wiadomość skonsultować z nadawcą w rozmowie telefonicznej i zweryfikować jego prośbę. Policjanci radzą też włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie Facebook. Opcja ta każdorazowo będzie wymagała podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale nie pozwoli na przejęcie konta. Trzeba też pamiętać o wylogowywaniu się z serwisu i to na każdym urządzeniu. Warto też lepiej przyglądać się przy logowaniu adresom stron. Swoje dane logowania do Facebooka należy wprowadzać tylko na stronie facebook.com. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK