GRODZISKNews

Policja na działkach. Ostrzega, jak zabezpieczyć się przed kradzieżami3 min na czytanie

GRODZISK - Policja na działkach. Ostrzega, jak zabezpieczyć się przed kradzieżami - myregion
bsh

Na bramach Rodzinnych Ogródków Działkowych na terenie powiatu grodziskiego Policjanci rozwieszają plakaty z przypomnieniem i poradami jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie przed kradzieżą. Włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem występujący od wielu lat w całym kraju, również na terenie powiatu grodziskiego.

Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, ale przy okazji powodują wiele zniszczeń dewastując rośliny i wyposażenie działek. Straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami niejednokrotnie znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów.

Grodziscy Policjanci korzystając z rozpoczynającego się sezonu działkowego postanowili przypomnieć i równocześnie ostrzec przed kradzieżami oraz aktami wandalizmu do jakich dochodzi na ukochanych przez wielu ogródkach działkowych. Ciężka i czasem wieloletnia praca polegająca na dbaniu o piękno przyrody potrafi zostać zniweczona w kilkanaście sekund. Potencjalny przestępca chcąc ukraść jakąś wartościową rzecz nie liczy się z naszym poświęceniem. Niestety często zdarza się, że obok kradzieży pozostają bardzo dotkliwe zniszczenia.

Dlatego też grodziscy Policjanci stojąc u progu rozpoczynajacego sie sezonu działkowego apelują o czujność i dobre zabezpieczenie swoich wspaniałych działek. Wzajemna współpraca z dzielnicowymi jak i swoimi sąsiadami może przyczynić się do realnego wzrostu poczucia bezpieczeństwa na terenie ogródków działkowych.

Życząc wszystkim działkowcom wielu wspaniałych chwil Policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach jak zabezpieczyć działkę przed potencjalnym włamaniem:

1) Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności.

2) Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub innym ogólnodostępnym miejscu. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna altanki.

3) Sporządźmy listę przechowywanych przedmiotów, zanotujmy ich cechy charakterystyczne oraz  numery fabryczne.

4) Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne gdyby doszło do włamania.

5) Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Większość kradzieży dokonywana jest przez tzw. przygodnych znajomych.

6) Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności zainteresujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

7) O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w altanie, żeby nie zatrzeć śladów. Jeżeli jest to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą w znalezieniu sprawców włamania.

8) Wszelkie zagrożenia podejrzenia i niebezpieczne sytuację w okolicy należy na bieżąco zgłaszać policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego opiekującego się rejonem, na którym znajduje się jest działka.

RED

Źródło: KPP w Grodzisku Wielkopolskim

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK