FOTONews

Pół miliona wystarczy na amfiteatr w Czterech Porach Roku4 min na czytanie

FOTO - Pół miliona wystarczy na amfiteatr w Czterech Porach Roku - myregion

Z trzech podwolsztyńskich wsi, które zgłoszone zostały przez władze miejskie do rządowego programu wyrównywania szans wsi popegeerowskich tylko Obra może liczyć na wsparcie rzędu 500 tys. zł. Sołtys Anna Piskorska jako pierwsza zareagował na propozycję rządu i zgłosiła w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie chęć przystąpienia do udziału w programie. Celem było pozyskanie środków na ukończenie inwestycji, którą wieś rozpoczęła kilka lat temu – Ogród Społeczny Cztery Pory Roku.

Dwa etapy zagospodarowania terenu na tzw. glinkach zostały przeprowadzone w ramach budżetu obywatelskiego. Wieś pozyskała w ten sposób łącznie 170 tys. 450 zł. Jak podkreśla sołtys, mnóstwo pieniędzy pochłonęły projekty, pozwolenia i uzgodnienia, bez który prowadzenie jakichkolwiek prac nie byłoby możliwe, ale w ogrodzie efektów tych wydatków właściwie nie widać.

Na terenie ogrodu lada moment rozpocznie się montaż placu zabaw, a potem ogrodzenia, które zostało wykonane jeszcze ze środków, które zostały z ostatniego budżetu obywatelskiego z 2019 r. Urządzenia dla dzieci mają stanąć przy wyjściu w kierunku ul. Kiełkowskiej, a wtedy zapewne ogród już ożyje. Na razie wygląda dość skromnie, bo mała architektura, w tym pergole, i nasadzenia muszą zaczekać do zakończenia pracy ciężkiego sprzętu.

– Bardzo się cieszymy, że udało nam się dostać to dofinansowanie, choć na początku pojawiły się wątpliwości w kwestii szans. Bo co to jest 250 czy 340 mln. Zł na cały kraj? To tyle, jakby łyżkę soli wsypać do jeziora – mówi Anna Piskorska. – Pieniędzy z rządowego programu powinno wystarczyć na budowę amfiteatru – dodaje, a w planie jest jeszcze wniosek o wsparcie z Wielkopolskiego Programu Odnowy Wsi na wykończenie ogrodu i dodatkowe nasadzenia.

Gmina Wolsztyn złożyła też wnioski o dofinansowanie budowy drogi na Powodowo w Chorzeminie oraz na suszarnię w Błocku. Obydwa zostały odrzucone. – Ta droga to ostatnia duża i ważna inwestycja w naszej wsi, a czekamy na nią odkąd tylko sięgnę pamięcią – mówi sołtys Błocka, Tomasz Wajs. Mieliśmy nadzieję, że się uda, ale też liczyliśmy się z tym, że nie. Cieszymy się razem z Obrą. Przyjedziemy do amfiteatru! – dodaje.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w FOTO