NewsNOWY TOMYŚL

Pół miliona więcej na rozbudowę żłobka. Wątpliwości wokół flagowej inwestycji burmistrza2 min na czytanie

News - Pół miliona więcej na rozbudowę żłobka. Wątpliwości wokół flagowej inwestycji burmistrza - myregion

Flagowa inwestycja obecnej kadencji Włodzimierza Hibnera, czyli rozbudowa żłobka, budzi wątpliwości u radnego Tomasza Antuszewskiego. Dopytuje on, czy roboty dodatkowe, które pochłonęły 561 tys. zł, powinny za takie być uznane i wpłynąć na przesunięcie terminu ukończenia budowy.

W skrócie chodzi o to, że m.in. remont rozdzielni posiłków w starej części budynku czy przebudowa drogi wewnętrznej, w ocenie radnego, były już wyszczególnione w specyfikacji zamówienia i programie funkcjonalno – użytkowym inwestycji. Mimo tego zlecono je jako roboty dodatkowe. A to oznacza, że firma zarobiła więcej i więcej wydano też publicznych pieniędzy. 

Tomasz Antuszewski, powołując się na przepisy dotyczące zamówień publicznych wskazuje, że gmina była zobowiązana do odrzucenia oferty wykonawcy, jeżeli jej treść nie przewidywała wymienionych prac w ramach oferowanego wynagrodzenia. Zwraca też uwagę na zapis umowy, gdzie czytamy, że niedoszacowanie, pominięcie oraz brak rozpoznania zakresu przedmiotu zamówienia nie może być podstawą do żądania dodatkowego wynagrodzenia. A niewykluczone, że tak było w tym przypadku.

Radny przytacza też odpowiedź burmistrza, którą otrzymał, kiedy pytał o inwestycję we wrześniu. To z treści tego dokumentu wynika, że wydano ponad pół miliona więcej na prace dodatkowe. – Treść odpowiedzi może budzić uzasadnione wątpliwości co do tego, czy wykonanie opisanych tam praca powinno być kwalifikowane jako roboty dodatkowe i uzasadniać zmianę terminu ukończenia budowy – zaznacza radny. I kieruje kolejne dziewięć pytań o inwestycję. 

Pyta m.in. o podstawę wypłacenia firmie dodatkowych pieniędzy i sposób udokumentowania tego faktu. Chce też, by burmistrz wyjaśnił, czy inni oferenci w treści składanych ofert ujmowali w kosztorysach prace, które teraz zlecono jako dodatkowe. I domaga się przedstawienia szczegółowego rozliczenia dodatkowego wynagrodzenia wykonawcy. Ale odpowiedź otrzyma dopiero w grudniu, bo urzędnicy poinformowali, że nie są w stanie przygotować jej na czas.

Przetarg na rozbudowę żłobka rozstrzygnięto w 2019 roku. Wygrała firma OBUD z Grodziska Wielkopolskiego. Jako jedyna zaproponowała cenę, która mieściła się w określonym przez gminę budżecie. Nie sposób jednak sprawdzić, jaka była to kwota i ile proponowali inni oferenci. Urząd nie umieścił, mimo obowiązku, takiej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Wiadomo jednak, że ostateczne wynagrodzenie dla wykonawcy wyniosło 2 mln 951 tys. zł, a inspektorowi nadzoru trzeba było zapłacić 69 tys. 741 zł. Rozbudowa pochłonęła tym samym ponad 3 mln zł, z czego 2 mln 160 tys. zł stanowiło zewnętrzne dofinansowanie. Żłobek oficjalnie otwarto we wrześniu.

ŁR

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News