FOTOGRODZISKNews

Podniebne zmagania z Kąkolewie, czyli mistrzostwa najnowszych technologii!5 min na czytanie

FOTO - Podniebne zmagania z Kąkolewie, czyli mistrzostwa najnowszych technologii! - myregion

Wczoraj (3.07.) zakończył się tydzień zmagań w tegorocznym Konkursie Technologicznym Droniada. W konkursie na lotnisku w Kąkolewie wzięło udział 11 zespołów z uczelni technicznych z całej Polski. Lotnisko stało się przez kilka dni poligonem dla systemów bezzałogowych.

Droniada trwała od poniedziałku do soboty ( 3.07). Zawodnicy przez te kilka szkolili się i ćwiczyli do zawodów, które odbyły się w środę i czwartek. Pierwsza konkurencja pod nazwą „Trzy kolory” polegała na tym, że zawodnicy swoimi dronami musieli zlokalizować i odnaleźć kolory na terenie lotniska. W drugiej konkurencji pn. „Drzewo życia” drony poszczególnych drużyn musiały znaleźć symboliczne patogeny na specjalnych planszach i strzelić w nie kulką z symbolicznym lekarstwem. 

Skonstruowane i zaprogramowane przez studentów drony doskonale sobie radziły w przestworzach. Na Droniadzie sprzęt zawodników stawiał czoło zadaniom, które już niedługo drony będą na co dzień wykonywać dla człowieka. Jak mówił Wojciech Gruźliński, sędzia Droniady, ludzie coraz częściej korzystają ze sztucznej inteligencji, jednak nadal ostatnie słowo należy do człowieka, bo to on analizuje dane i podejmuje decyzje. 

W ostatnim dniu ogłoszono zwycięzców Droniady 2021. Pierwsze miejsce zdobył Zespół High Flyers z Politechniki Śląskiej wraz z nagrodą główną w wysokości 20 tys. zł i dodatkową premią o łącznej wartości 5 tys. zł. Konkurs Technologiczny został zorganizowany przez Fundację Instytut Mikromakro oraz Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo- Sieciowe i Politechnikę Poznańską.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w FOTO