NewsWOLSZTYN

Podano datę pogrzebu byłego szefa rady Janusza Zająca, który zmarł nagle we Włoszech2 min na czytanie

News - Podano datę pogrzebu byłego szefa rady Janusza Zająca, który zmarł nagle we Włoszech - myregion

– Opuszczam hotel. To jedyny jak do tej pory bez balkonu, na których lubię wieczorami posiedzieć. Po kilku kilometrach jazdy zaczęło się wspinanie na jedyny podjazd w dniu dzisiejszym. Od razu odpuściłem. Trochę spaceru mi nie zaszkodzi. – tak zaczyna się ostatni wpis Janusza Zająca na Facebooku, gdzie relacjonował swoje rowerowe wyprawy. Wieloletni szef rady powiatu zmarł nagle podczas tej ostatniej. We Włoszech. 

Janusz Zając z samorządem związany był od 1990 r., najpierw jako członek zarządu i radny gminy Przemęt, a potem przewodniczący rady powiatu w latach 1998 – 2006 i 2010-2016. Najlepiej wspominał pierwsze lata, gdy wszyscy wspólnie uczyli się samorządności. – Był to czas radości z tego, co robiliśmy – mówił w jednym z wywiadów. W lata 1990 – 2007 Janusz Zając był też dyrektorem szkoły podstawowej w Buczu. W połowie poprzedniej kadencji zrezygnował z mandatu radnego. 

– Jak wszystko ma swój początek i koniec, tak mój mandat radnego dobiegł końca. Od kilku miesięcy miałem coraz mniej czasu, by właściwie pełnić tę funkcję, bo sporo czasu zaczęły pochłaniać mi wyjazdy służbowe i turystyczne. Ponadto praca ta powoli przestała sprawiać mi radość i przyjemność – mówił nam w przeddzień złożenia stosownego pisma w biurze rady powiatu. Podkreślał przy tym, że władza powinna działać dla dobra wszystkich mieszkańców powiatu. Powtarzał to zresztą kilka tygodni później, kiedy już po odejściu z rady wystosował publiczny apel do pracowników starostwa. 

– Miejcie swoją godność, nie dajcie się poniżać, nie pozwólcie na to, żeby traktowano Was jak przedmioty, którymi można poruszać jak pionkami na szachownicy – podnosił. Do jego apelu niewielu się wówczas ustosunkowało, a sprawy nie komentował też Janusz Mrozkowiak, obecny szef rady, który miał tylko żal, że Zając zrezygnował z bycia radnym. – A dziś jestem wstrząśnięty tym, że tak szybko odszedł – mówi nam Mrozkowiak. 

Uroczystości pogrzebowe byłego szefa rady rozpoczną się we wtorek (5.10.) o godz. 10.30 w Buczu. Pogrzeb o godz. 11 na cmentarzu parafialnym w Buczu. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News