GRODZISKNews

Poczuły kobiecą moc i zyskały pewność siebie. Teraz czują się bezpieczniej5 min na czytanie

GRODZISK - Poczuły kobiecą moc i zyskały pewność siebie. Teraz czują się bezpieczniej - myregion

Inicjatorki Grodziskiego Roku Kobiet zrealizowały kolejną inicjatywę wspierającą inne kobiety. Właśnie zakończyły się darmowe zajęcia dla kobiet z samoobrony. Kurs składał się z dwudniowych sobotnich zajęć prowadzonych przez doświadczonych instruktorów w hali widowiskowo- sportowej. Panie poznały tajniki samoobrony i skuteczne sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia. Były podstawy psychologii, socjologii i ćwiczenia z technik samoobrony fizycznej. 

– Kilka lat temu niestety przeżyłam niebezpieczną sytuację w naszym mieście. Byłam zaczepiana przez mieszkańca okolic Starego Rynku, który z pewnością był pod wpływem środków psychoaktywnych. Bałam się. Wówczas jedyne, co przyszło mi do głowy to przyspieszenie kroku. Obecnie wiem już, w jaki sposób mogłabym zareagować w momencie ataku – mówi pani Ania, uczestniczka kursu.

Inne kursantki podkreślają, że nabyły pewności siebie. W trakcie kursu dowiedziały się, że podczas konfrontacji z napastnikiem ważniejsza od siły fizycznej jest silna psychika. – Instruktorzy uświadomili nam, że agresor nie spodziewa się stawiania oporu ze strony ofiary. I już ten fakt daje nam pewną przewagę – możemy „wygrać” sobie trochę czasu na ucieczkę – wyjaśnia pani Karolina, inna kursantka.

Zajęcia prowadzili Jakub Rausch i Łukasz Łuksza z Wielkopolskiego Centrum Samoobrony i Bezpieczeństwa. Instruktorzy uświadomili paniom, że samoobrona to nie jest walka sportowa, ona ma służyć odwróceniu uwagi agresora, który najczęściej atakuje kobietę, bo myśli, że jest słabsza. Zwracali uwagę jak unikać zagrożeń i omijać sytuacje niebezpieczne. Ćwiczenia praktyczne pozwoliły paniom na otwarcie się i przełamanie blokad. – Walczymy z stereotypami, które narzucają kobietom już w dzieciństwie bycie miłą i posłuszną. Pokazaliśmy dziewczynom jak atakować punkty wrażliwe i wykorzystać np. krzyk jako narzędzie samoobrony. Tu mogły poczuć swoją siłę, która pozwala z ofiary stać się myśliwym – wyjaśnia Jakub Rausch.

– Uważamy, że kurs spełnił oczekiwania pań, które wzięły w nim udział. Było ponad 60 kobiet. To matki z córkami, siostry i koleżanki. Dziewczyny ćwiczyły we wspaniałej atmosferze, czuły się bezpiecznie i komfortowo. Instruktorzy zadbali o rozgrzewkę, przekazali wiedzę merytoryczną i pokazali paniom jak reagować w sytuacjach zagrożenia, było mnóstwo ćwiczeń praktycznych – podsumowuje Izabela Drgas z Grodziskiego Roku Kobiet.

Po zakończeniu kursu uczestniczki zgodnie przyznają, że elementarna wiedza z zakresu samoobrony powinna być częścią programu nauczania na zajęciach wychowania fizycznego. Zarówno u dziewczyn, jak i u chłopców. One dopiero w wieku dorosłym mogły posiąść tę wiedzę i przećwiczyć ją z innymi. Inicjatywa autorek Grodziskiego Roku Kobiet trafiła w potrzeby mieszkanek gminy i pozwoliła im na zdobycie nowych kompetencji.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK