NewsREGION

Pochodził z naszego regionu. Dziś mija 11 lat od śmierci Macieja Kozłowskiego1 min na czytanie

News - Pochodził z naszego regionu. Dziś mija 11 lat od śmierci Macieja Kozłowskiego - myregion

11 maja 2010 roku odszedł Maciej Kozłowski, jeden z najsłynniejszych polskich aktorów. Zagrał m.in. w „Ogniem i mieczem”, gdzie stworzył jedną z najważniejszych swoich kreacji – Krzywonosa. Po za tym wystąpił „Kilerze”, „Psach” i „Liście Schindlera”. Młodsi widzowie pamiętają go z ról w „M jak miłość”, „39 i pół”, „Oficerowie” i ostatniej roli w „Szpilkach na Giewoncie”. Grał też na deskach teatrów m.in warszawskiego Teatru Narodowego, w którym występował od 1997 roku przez blisko trzynaście lat.

Kozi, bo tak mówią o nim koledzy, pochodził z Kargowej, gdzie chodził do szkoły podstawowej i odkrywał swoją pasję do aktorstwa. W 1969 r. wyjechał do Łodzi i tam ukończył Szkołę Filmową – Wydział Aktorstwa. Jednak zawsze chętnie wracał w swoje rodzinne strony. Odwiedzał miasto i brał udział w spotkaniach z mieszkańcami. Znany był też z otwartości na drugiego człowieka. W 2001 roku ufundował komputer uczniowi, który urodził się z poważną wadą wzroku ze Smolna Małego. Mieszkał na stale w Warszawie, kilkukrotnie pomagał organizować wyjazdy dla uczniów miejscowej szkoły. Dzięki niemu młodzi kargowianie spotkali się m.in. z Cezarym Pazurą, Janem Englertem, Jolantą Pieńkowską i Jerzym Engelem, mogli poznać Teatr Wielki, Sejm i inne instytucje. Z jego inicjatywy wzięli także udział w warszawskim konkursie pt. „Tajemnice Teatru Wielkiego“. Byli również na planie serialu „M jak miłość”.

W 2005 roku dowiedział się że jest chory na HCV – zapalenie wątroby typu C. Niestety choroba okazała się silniejsza. Zmarł 11 maja 2010 roku w wieku 52 lat. W Kargowej dalej o nim pamiętają. Upamiętniono go m.in. muralem i portretami na przystankach.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News