GRODZISKNews

Pochodzi z Ukrainy, mieszka w Grodzisku. I kocha teatr. A premiera jej spektaklu już jutro2 min na czytanie

GRODZISK - Pochodzi z Ukrainy, mieszka w Grodzisku. I kocha teatr. A premiera jej spektaklu już jutro - myregion

Pochodzi z Ukrainy, gdzie grała w teatrze i prowadziła agencję artystyczną. Przed kilkoma laty przyjechała do Grodziska. Pracuje w cukierni, ale teatru nie odpuściła. Premiera jej spektaklu „Solitude”, po polsku „Samotność”, już jutro. Kim jest Olha Hryhorash?

Aktorka pracuje w polskiej piekarni w Grodzisku. Spod jej rąk wychodzą sympatyczne misie, piękne królewny i kolorowe pojazdy, które zdobią torty. W rozmowie z myRegion.pl podkreśla, że lubi tę pracę. – Uwielbiam tworzyć. Kiedyś to były kostiumy do przedstawień, dziś słodkie figurki – śmieje się Olha Hryhorash. Ale zaznacza, że teatr kocha i nie zamierza schodzić ze sceny. 

Olha bardzo szybko nauczyła się języka polskiego i zaczęła działać jako animatorka zabaw dla dzieci. Na jej pomysły otworzyła się grodziska biblioteka, gdzie Olha prowadziła animacje i baliki dla dzieci polskich i ukraińskich. – Byłam bardzo wdzięczna za otwartość i życzliwość pracowników biblioteki – mówi Olha. – Mogłam znów się rozwijać. Razem z dyrektorem Markiem Adamskim zorganizowaliśmy zajęcia umożliwiające integrację polsko-ukraińską. Odbywały się wspólne wieczory, był bezpłatny kurs języka polskiego dla Ukrainców – wspomina Olha, która później próbowała sił w ramach Grodziskich Inicjatyw Społecznych.

Jej projekt „Przestrzeń pomysłów” nie otrzymał jednak dofinansowania. Ale Olha się nie poddała. W Poznaniu znalazła fundację wspierającą cudzoziemców. Dzięki niej założyła Teatr Emigrant, gdzie realizuje swoją miłość do teatru. 

– Napisałam scenariusz sztuki, znalazłam aktorów, amatorów i zajęłam się reżyserią – opowiada Olha. Wspomina, że przygotowania do spektaklu trwały rok, a w inicjatywę zaangażowały się osoby nie tylko z Polski, ale i z Ukrainy, Gruzji, Rosji i Białorusi. – Mieliśmy próby w parkach i centrach handlowych ze względu na obostrzenia. Nie było łatwo. Bardzo pomogła nam fundacja Barak Kultury, która się nami zaopiekowała – podkreśla Olha.

Jest wdzięczna wszystkim wspierających jej działania. Zaznacza, że teatr to jej życie. I zaprasza do oglądania jej spektaklu „Solitude”, po polsku „Samotność”, na profilu Teatru Emigrant (kliknij TUTAJ) lub Baraku Kultury (TUTAJ). Premier jutro (7.02.) o godz. 18. Spektakl jest finansowany z programu „Inwestujemy lokalnie”, którego organizatorem jest Amika. 

AS

FOTO: Teatr Emigrant

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK