GRODZISKNews

Pochodzi z Grodziska, jest na misji w Tanzanii. I szuka… nauczyciela wuefu3 min na czytanie

GRODZISK - Pochodzi z Grodziska, jest na misji w Tanzanii. I szuka… nauczyciela wuefu - myregion

Wszyscy w Grodzisku znają ojca Macieja Brauna, grodziszczanina, który od kilku lat przebywa na misji w Tanzanii. Misjonarz co jakiś czas przyjeżdża do Grodziska opowiadając o swoim życiu i służbie innym. W ciągu sześciu lat wiele zrobił dla tamtejszej społeczności, gdzie przede wszystkim wspiera w edukacji dzieci i młodzież. Jest inicjatorem budowy kilku kościołów, a ostatnio stworzył szkołę na europejskim poziomie. Inny grodziszczanin – podróżnik i fotograf Łukasz Włodarczak – niedawno odwiedził ojca Macieja i potwierdza, że szkoła służy wspaniale lokalnej społeczności.

– Mogliśmy na własne oczy zobaczyć wielkie dzieło, jakie tam powstało w ciągu sześciu lat – opowiada Łukasz Włodarczak. Opowiada, że ojciec Maciej Braun przyczynił się do wybudowania kilku kościołów, zarówno w Buhembie jak i sąsiednich wioskach. Podróżnik przyznaje, że największe dzieło misjonarza to kompleks edukacyjny na prawdziwie europejskim poziomie. Przepiękne budynki szkolne, jadalnia wraz z kuchnią, przedszkole, sala gimnastyczna czy boiska. Klasy liczą ok. 30 dzieci, każde z nich ma swoje przybory szkolne, podręczniki, mundurki. Każde z dzieci codziennie ma posiłek w szkole. 

Łukasz Włodarczak podkreśla, że takie warunki są oczywiste dla nas Polaków, ale nie dla Tanzańczyków. – Tam szkoły publiczne liczą nawet do 200 dzieci w klasie, przypada jeden lub dwa podręczniki na wszystkich, a takie coś jak posiłki pozostają w sferze marzeń – zaznacza. Misjonarz dzięki pomocy Łukasza Włodarczaka nagrał krótki film z apelem o wsparcie swojej szkoły. Obecnie o. Maciej poszukuje nauczyciela bądź nauczycielki wychowania fizycznego, którzy mogliby przyjechać na trzy miesiące do Tanzanii i uczyć miejscowych nauczycieli tego przedmiotu. Chodzi o przeszkolenie w prowadzeniu zajęć wychowania fizycznego z użyciem szkolnego sprzętu. Chętny wuefista lub wuefistka musi dojechać do Tanzanii na własny koszt, znać j. angielski i być wierzącym katolikiem. 

Jak mówi Łukasz Włodarczak dla osoby, która zdecyduje się przyjechać może to być wspaniała przygoda. – Możemy chcieć zmieniać Afrykę przekazując ogromne sumy pieniędzy – tłumaczy podróżnik. – Jednak pomagać można również jako wolontariusz. Bo to co robi ojciec Maciej jest ważne dla przyszłości tych młodych pokoleń Tanzańczyków. Inwestowanie w porządną edukację dzieci na najwyższym poziomie przyniesie z pewnością dobre efekty. My przekonaliśmy się osobiście, że naprawdę warto pomagać – stwierdza Łukasz Włodarczak. 

Ojciec Maciej Braun urodził się w 1977 roku i pochodzi z Grodziska Wlkp. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Zmartwychwstańców, w 2003 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako duszpasterz młodzieży pracował w Bytomiu, później w Wiedniu. Obecnie jest proboszczem w Buhembie w Tanzanii w Afryce Wschodniej. Życie na misji opisuje między innymi na facebookowym profilu: Moja mała, wielka misja – Maciej Braun CR, gdzie można obejrzeć film z niecodzienną ofertą pracy dla wolontariusza.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK