NewsNOWY TOMYŚL

„Po tłustych latach nadchodzą chude”. Burmistrz wyjaśnia, dlaczego zmniejszono dofinansowanie dla klubów sportowych2 min na czytanie

News - „Po tłustych latach nadchodzą chude”. Burmistrz wyjaśnia, dlaczego zmniejszono dofinansowanie dla klubów sportowych - myregion

Jak informowaliśmy, w tym roku znacznie zmniejszono dofinansowanie dla klubów sportowych w gminie Nowy Tomyśl. Protestują przeciwko temu prezesi organizacji zaznaczając, że przyznane im sumy nie starczą na wiele. Napisali w tej sprawie petycję do burmistrza, ale pozostała ona bez odpowiedzi. Decyzji Włodzimierza Hibnera wyraźnie sprzeciwił się m.in. Piotr Kostecki, prezes Nowotomyskiej Akademii Piłkarskiej. Organizacja wnioskowała o 58 tys. zł, a dostała jedynie 7 tys. zł. W dodatku niebawem może stracić swoją siedzibę, bo nowotomyski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, do którego należą pomieszczenia, złożył już pozew o eksmisję. Tym samym Akademia, która szkoli około 150 wychowanków, nie będzie miała gdzie się podziać. 

Jak mówi nam Włodzimierz Hibner, kwestie związane z gospodarowaniem mieniem gminnym należą do wyłącznej kompetencji burmistrza, nie radnych. – Fakty są takie, że Nowotomyska Akademia Piłkarska bezprawnie, tj. bez umowy i żadnych opłat, od ponad 3 miesięcy zajmuje i korzysta z pomieszczeń budynku gminnego. Zarządca, czyli PU ZGM sp. z o.o.o został zmuszony do złożenia pozwu o eksmisję zajmowanych na dziko lokali – informuje nas burmistrz Nowego Tomyśla, który odnosi się też do kwestii związanej z dofinansowaniem sportu w tym roku. – Mniejsze dofinansowanie na sport wynikało z przewidywanych problemów finansowych budżetu gminy. Notorycznie wzrastają wydatki, a po szybkich zmianach prawnych w zakresie podatków oraz otrzymywaniu mniejszych od spodziewanych subwencji oświatowych, w pierwszej kolejności samorządy zmniejszają wydatki na sport i kulturę – tłumaczy Włodzimierz Hibner. Wyjaśnia też, że gmina na Nowotomyską Akademię Piłkarską wydała w latach 2016 – 2019 kwotę 182 tys. 650 zł, a na Gminną Szkółkę Piłkarską w analogicznym okresie 162 tys. 762 zł. 

– Są to duże kwoty. Proszę pamiętać, że szkółki te pobierają również opłaty od uczestników zajęć. Samorząd terytorialny sprzężony jest z koniunkturą gospodarczą w kraju – przedstawiciele klubów muszą mieć świadomość, że po latach „tłustych” nadchodzą „chude” i nie mogą liczyć, że ciągle będą otrzymywać wysokie dotacje z publicznych środków – podkreśla burmistrz. Dodajmy, że łączna kwota przyznana w tym roku wszystkim organizacjom sportowym na terenie gminy wyniosła 197 tys. zł. Dla porównania – Wolsztyn przeznaczył na ten cel 650 tys. zł – tyle samo, co przed rokiem. 

ŁR

Podziel się informacją ...
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News