NewsWOLSZTYN

Po jedenastu miesiącach oczekiwania sześcioletnia Zosia z Siedlca doczekała się przeszczepu serduszka1 min na czytanie

News - Po jedenastu miesiącach oczekiwania sześcioletnia Zosia z Siedlca doczekała się przeszczepu serduszka - myregion

To był pierwszy przeszczep serca u dziecka w szpitalu w Zabrzu w tym roku. Dziewczynka jest już rehabilitowana.

Do teraz nie wiadomo, dlaczego serce dziewczynki przestało normalnie pracować. Gdy w ubiegłym roku, pod koniec lipca, wróciła z rodzicami i straszą siostrą z wakacji, miała objawy zatrucia pokarmowego. Potem jej stan zaczął się szybko pogarszać. Dziewczynka z mamą trafiły do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie mała została podłączona do specjalnej pompy, która wspomagała jej serce. To wielka skrzynia, która waży ok. 100 kilogramów i po zaledwie pół godziny potrzebuje doładowania. Okazało się, że bez przeszczepu serca nie wróci do normalnego życia. Zaczęło się długie oczekiwanie na dawcę.

Mimo pandemii koronawirusa w szpitalu w Zabrzu przeszczepia się serca dużym i małym pacjentom. Epidemia spowodowała, że dawców szczególnie dla dzieci, było mniej niż zwykle. Zosia z Siedlca w piątek (3.07.) dostała nowe serduszko. Po operacji dziewczynka trafiła na oddział intensywnej terapii, jej stan był stabilny. Była podłączona do respiratora i rozpoczęto jej wybudzanie. Dopiero po przewiezieniu na normalną salę będzie mogła spotkać się z mamą.

Mimo epidemii, ŚCCS w Zabrzu przyjmowało chorych w stanie kardiologicznego zagrożenia życia. Od stycznia do czerwca wykonano tam 35 transplantacji serca z 61, które przeprowadzono w całym kraju.

JP

foto: Archiwum rodzinne

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News