NewsREGION

Pieszy ma zawsze pierwszeństwo i wolniej po 23. Od czerwca nowy kodeks drogowy2 min na czytanie

News - Pieszy ma zawsze pierwszeństwo i wolniej po 23. Od czerwca nowy kodeks drogowy - myregion

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie musiał zachować szczególną ostrożność i zwolnić, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego wchodzącego albo znajdującego się na przejściu i ustąpić mu pierwszeństwa. Według nowelizacji pieszy, znajdujący się już na przejściu lub tuż przed nim ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem. W praktyce oznacza to tyle, że teraz to nie pieszy będzie się rozglądał czy coś nie nadjeżdża, ale kierowca – czy ktoś nie nadchodzi.

Jest też zakaz dla pieszych. Nowa ustawa zabrania rozmawiania przez telefon podczas podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach. Pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza mu możliwość obserwacji drogi. To oznacza, że albo trzeba będzie przeprosić rozmówcę, albo korzystać z zestawów słuchawkowych. To prawie zrównanie prawa dla pieszych i kierowców, którym od dawna grożą mandaty i punkty karne, za rozmawianie przez telefon trzymany w dłoni w trakcie jazdy. Za takie wykroczenie kierowcy grozi jednak mandat 200 zł i 5 punktów karnych, podczas gdy dla pieszych miałoby to być od 50 do 100 zł. Ile będzie? Tego jeszcze nie wiemy.
Od czerwca będzie też obowiązywać zakaz jazdy na zderzaku czyli zbyt blisko pojazdu poprzedzającego, ale tylko na autostradach i drogach ekspresowych. Najmniejsza dopuszczalna odległość to połowa prędkości, z jaką porusza się pojazd. Jeśli więc na liczniku będzie 100 km/h, kierowca musi zachować odległość od jadącego przed nim auta nie mniejszą, niż 50 m. Wyjątkiem ma być moment wyprzedzania.
Ostatnia już zmiana to dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym. Dziś między godzinami 23 a 5 rano wolno się w nim poruszać z prędkością 60 km/h, ale już niedługo przez całą dobę obowiązywać będzie 50. Powodem zmiany przepisu jest długość drogi hamowania.

Dziś prezydent Andrzej duda podpisał ustawę, a nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 czerwca, a już szykują się kolejne zmiany.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News