NewsREGION

Piesi mają dość: przestańcie szaleć na tych hulajnogach, bo dojdzie do tragedii!2 min na czytanie

News - Piesi mają dość: przestańcie szaleć na tych hulajnogach, bo dojdzie do tragedii! - myregion

– Zwolnijcie! – apeluje nasza Czytelniczka, która narzeka na użytkowników elektrycznych hulajnóg. Uważa, że zajeżdżają pieszym drogę, wymijają z dużą prędkością osoby starsze czy matki z dziećmi. – Przecież to niebezpieczne. Może dojść do wypadku – zwraca uwagę. 

W piątek (17.09.) na jednej z ulic widzieliśmy jak ktoś pędzi na hulajnodze. Chodnikiem, gdzie ruch pieszych był spory. Od 20 maja br., właśnie w kwestii tych urządzeń, obowiązują nowe przepisy. Wynika z nich, że hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. W praktyce oznacza to, że nie można przewozić nią innych osób. Ponadto dopuszczalna prędkość elektrycznej hulajnogi wynosi 20 km/h. Choć zdarza się, że niektóre modele pozwalają osiągać zdecydowanie większe prędkości. Kierujący hulajnogą muszą poruszać się ścieżką rowerową lub drogą dla rowerów, o ile taka jest wyznaczona.

Jeżeli nie mają takiej możliwości, mogą jeździć chodnikami, ale z prędkością zbliżoną do pieszych z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Użytkownik hulajnogi elektrycznej może jechać chodnikiem, kiedy ten “jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów”. Kto może jeździć taką hulajnogą? Młodzież, która ukończyła 10 lat. Osoba niepełnoletnia musi jednak posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T. Oczywiście nowe prawo zakazuje jazdy hulajnogami pod wpływem alkoholu. A co jeżeli złamiemy przepisy? Za jazdę chodnikiem z prędkością większą niż prędkość pieszych i nieustępowanie im pierwszeństwa grozi kara grzywny lub nagany. Grzywny do 500 zł. – Policja apeluje o rozsądek i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Należy pamiętać, że jeżeli zamierzamy zmienić kierunek jazdy lub pas ruchu, trzeba wcześniej i wyraźnie sygnalizować nasze zamiary – zazwyczaj trzeba zrobić to ręką, bo nie wszystkie jednoślady posiadają kierunkowskazy. Podczas wyprzedzania należy zachować bezpieczną odległość od innych uczestników ruchu – podkreślają funkcjonariusze. 

MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News