NewsREGION

Pierwsze komunie święte w dobie pandemii. O czym przypominają księża podczas uroczystości?3 min na czytanie

News - Pierwsze komunie święte w dobie pandemii. O czym przypominają księża podczas uroczystości? - myregion

Tradycyjnej pierwszej komunii świętej w maju nie było. Uczniowie trzecich klas szkoły podstawowej i ich rodziny nie muszą jednak czekać na termin dla całej grupy jesienią. W parafiach w całym regionie przystępują właśnie do sakramentu indywidualnie lub w małych kilku osobowych grupach.

– O terminie uroczystości nie może decydować głosowanie lub wola większości. Ostateczną decyzję podejmują w tej sprawie rodzice poszczególnego dziecka, zawsze w porozumieniu z proboszczem i z uwzględnieniem możliwości parafii – wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiego kurii. Zaznacza, że przyjęcie tego ważnego sakramentu w czerwcu lub latem można organizować na wyraźne życzenie rodziców. Do dnia dzisiejszego do komunii przystąpiła m.in. część dzieci z parafii pw. św. Faustyny w Grodzisku czy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu, której proboszcz, ks. Tomasz Sobolewski, mówił podczas komunijnego kazania o świętych dzieciach z Fatimy – Hiacyncie i Franciszku. 

– Chłopiec po przyjęciu pierwszej komunii dwa dni przed śmiercią mówił do swojej siostry, że jest szczęśliwy, bo Jezus jest jego sercu – tłumaczy proboszcz życząc dzieciom, by były najszczęśliwsze na świecie idąc zawsze na spotkanie z Jezusem w trakcie komunii. Przypominał również, że należy ją przyjmować regularnie i często, pamiętając przy tym o pobożności i miłości. – Należy troszczyć się o to, aby nie odejść od źródła, które gwarantuje największe szczęście, bo trwające aż na wieki – zaznaczał ks. Tomasz Sobolewski upominając przy okazji rodziców, by ci robili wszystko, aby ich dzieci uczestniczyły w niedzielnych mszach świętych i przyjmowały komunię. 

W parafii pw. św. Faustyny w Grodzisku, prowadzonej przez księdza proboszcza Krzysztofa Makosza, również duży nacisk kładzie się na wspólne przeżycie sakramentu rodziców z dziećmi. Ponadto rodzicom przypomina się, aby przyjęcie komunijne, ze względu na epidemię, nie było huczne i aby nie było na nim alkoholu. Zaleca się również, aby prezenty wręczać przy pożegnaniu i pamiętać o rozmowie na temat tego, co w uroczystości komunijnej najistotniejsze – przyjęciu Jezusa. – Warto też, by rodzice powiedzieli dziecku o tym, że będą spokojni o jego rozwój i los, jeśli na zawsze zaprzyjaźni się ono z Jezusem. Bóg karmi nas swoją miłością właśnie po to, byśmy mieli siłę kochać i by nasza radość już tu, na ziemi, była wielka. W rozmowach ważne jest podkreślenie, że pierwsza komunia święta niczego nie kończy, ale zaczyna nowy etap przyjaźni z Jezusem. O takim wielkim przyjacielu trzeba pamiętać nie tylko od święta, ale na co dzień – podkreślają duchowni z Grodziska. 

JP

FOTO: Parafia NSPJ w Nowym Tomyślu

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News