Materiał informacyjny

Piękno Ziemi Przemęckiej z lotu ptaka5 min na czytanie

Materiał informacyjny - Piękno Ziemi Przemęckiej z lotu ptaka - myregion

Dzięki technologii, w internecie od niedawna można podziwiać piękno Ziemi Przemęckiej. Zdjęcia wykonane z lotu ptaka zapierają dech, a gmina jest jedną z pierwszych w Wielkopolsce, która w ten sposób umożliwia wirtualne zwiedzanie.

Pomysł to następstwo tego, co dzieje się w kraju w związku z epidemią koronawirusa. Mimo łagodzenia obostrzeń w ostatnich dniach, wiele osób nadal pozostaje w domach, czemu trudno się dziwić. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo. Dlatego Przemęt już w pierwszych dniach maja uruchomił stronę internetową, która daje namiastkę tego, czego zazwyczaj doświadcza się wiosną. To budząca się do życia przyroda, piękne krajobrazy i atrakcje turystyczne, aktualnie zamknięte dla zwiedzających. Dzięki technologii można zobaczyć je z lotu ptaka, czego wielu mieszkańców nie miało jeszcze okazji doświadczyć. Agnieszka Kędziora, szefowa Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie wyjaśnia, że pomysł to wyjście trochę naprzeciw temu, czego wszyscy doświadczają w ostatnich tygodniach.

– Chcieliśmy dać ludziom trochę wytchnienia od tego, o czym nieustannie się mówi. Postawiliśmy na lokalność, bo Ziemia Przemęcka to wiele miejsc, które warto zobaczyć, jak również wiele atrakcji – tłumaczy Agnieszka Kędziora. Jako te, szczególnie zasługujące na uznanie, wymienia choćby zabytkowe kościoły, wieżę widokową, czy Przemęcki Park Krajobrazowy. Nie wspominając już o jeziorach, których w gminie nie brakuje. Zwłaszcza, że plaże od kilku lat są odnawiane, a pomosty remontowane. Stąd niemal pewne jest, że wirtualna wycieczka zachęci do ich odwiedzania po ustaniu epidemii nie tylko mieszkańców, ale i turystów, których z roku na rok przybywa. Trzeba też podkreślić, że atutem wirtualnej wycieczki jest to, że z pomocą myszki możemy niemal „lecieć” nad daną miejscowością, a klikając w oznaczona atrakcję, niemal przy niej stanąć. Co więcej, dostępne są zdjęcia niektórych, w tym kościołów, wieleńskiego sanktuarium, czy zabytkowego pałacu w Buczu. Biblioteka fotografii, jak również panorama krajobrazów, ma być w najbliższym czasie rozbudowywana. Szefowa GCKiB wyjaśnia, że kolejne zdjęcia mają być wykonywane na przełomie maja i czerwca. – Na bieżąco będą dodawane na stronę – podkreśla Agnieszka Kędziora dodając, że docelowo sfotografowane zostaną wszystkie miejscowości i wirtualną wycieczkę będzie można odbyć po całej gminie.

Oglądanie zdjęć z lotu ptaka to jedna z dwóch możliwości podziwiania przemęckich krajobrazów. Drugą, którą daje portal, jest oglądanie ich w technologii VR. Dzięki specjalnym okularom, można stać się częścią krajobrazu i znaleźć się w dowolnej miejscowości bez wychodzenia z domu. Okulary (tzw. gogle VR) są dostępne w wielu sklepach, głównie internetowych i nie kosztują dużo. Pozwalają za to przeżyć coś, co dla wielu będzie z pewnością atrakcją rodem z filmów fantastycznych. Ale rozwoju technologii uniknąć się nie da, a trzeba jedynie mądrze ją wykorzystywać. Przemęt jest pierwszą gminą w regionie i jedną z pierwszych w Wielkopolsce, która umożliwia wirtualną wycieczkę po tak rozległym terenie. Wójt Janusz Frąckowiak przypomina, że to kolejny przykład tego, że gmina przeciera szlaki innym, bo zaledwie kilka miesięcy wcześniej przecinano wstęgę przy Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Błotnicy. W otwarciu brała udział m.in. minister Marlena Maląg, a obiekt był jednym z pierwszych tego rodzaju w Polsce. I choć trudno porównywać go do wirtualnej wycieczki, obydwie inicjatywy łączy to, że są dla gminy szansą na rozwój i wyjściem naprzeciw i starszym i młodszym mieszkańcom. – To ważne, aby pamiętać o wszystkich i taka idea mnie i zespołowi, z którym mam zaszczyt pracować, przyświeca – podsumowuje wójt Janusz Frąckowiak.

Aby odbyć wirtualną wycieczkę, kliknij TUTAJ. 

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne