NewsNOWY TOMYŚLWIDEO

“Pensje na żenującym poziomie, nierozliczane na czas nadgodziny. Mamy dość”2 min na czytanie

News - “Pensje na żenującym poziomie, nierozliczane na czas nadgodziny. Mamy dość” - myregion

Nawet kilkadziesiąt osób brało udział w dzisiejszym proteście przed zakładem Phoenix Contact w Nowym Tomyślu. Były transparenty, alarmowa syrena, wybuchały fajerwerki. To z tego powodu na miejsce przyjechali Policjanci, którzy pouczyli manifestujących. 

Jak dowiedzieliśmy się od protestujących pracowników, domagają się oni podwyżek wynagrodzeń. Podnoszą, że te w ostatnich kilkunastu miesiącach znacznie spadły, bo zakład wprowadził niekorzystny dla ludzi sposób wyliczania należnych pensji, zależny od wykonania normy grupowej.

Zobacz relację na żywo przed siedzibą zakładu, kliknij TUTAJ >>>>

Jak informowali nas pracownicy, zakład z opóźnieniem rozlicza także nadgodziny, co powoduje, że trudno ustalić, czy są one rozliczane bez strat dla załogi. Ponadto Phoenix Contact ma planować od stycznia wprowadzić stałe pensje. Zdaniem części załogi w ten sposób zakład chce oszczędzić, bo stawka godzinowa od nowego roku ma zostać podwyższona przez rząd. Dlatego ludzie domagają się rozliczania ich na podstawie przepracowanych godzin. 

– Pracuję w tym zakładzie od dziesięciu lat. I dziesięć lat temu zarabiałam więcej niż teraz – mówiła nam pani Katarzyna, która nosi się z zamiarem odejścia z pracy. Wtórowała jej inna z pracownic przyznając, że z Phoenix Contact jest związana od 17 lat. – W Biedronce zarabiają więcej niż my – mówiła. – Proszę zapytać, dlaczego zarabiamy tak mało, przecież to nie jest biedna firma – prosił inny z pracowników. Jak dodawali zgromadzeni pod zakładem ludzie, wiele osób odchodzi z Phoenix Contact, a głównym, jeżeli nie jedynym powodem, są niskie wynagrodzenia. 

Próbowaliśmy telefonicznie skontaktować się zakładem, ale bezskutecznie. Przesłaliśmy też pytania do siedziby firmy we Wrocławiu. Czekamy na odpowiedź. 

Jak ustaliliśmy, dziś po południu szefostwo zakładu miało spotkać się z przedstawicielami protestujących z NSZZ Solidarność. Na poprzednich spotkaniach porozumienia nie wypracowano. 

ŁR

Podziel się informacją ...
 • 115
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  115
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News