NewsNOWY TOMYŚL

Patriotyczny spacer ulicami miasta. To propozycja harcerzy i wydziału turystyki urzędu miejskiego3 min na czytanie

News - Patriotyczny spacer ulicami miasta. To propozycja harcerzy i wydziału turystyki urzędu miejskiego - myregion

Patriotyczny spacer po Nowym Tomyślu to wyjątkowa podróż w przeszłość – podróż do wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z odzyskaniem przez to miasteczko niepodległości w roku 1919. To inicjatywa dh Jakuba z ZHP Hufiec Nowy Tomyśl oraz Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu. 

– Przechadzając się nowotomyskimi uliczkami, odwiedzając kolejne lokalizacje, dowiesz się, jak po 125 latach zaboru pruskiego naszemu miastu przywrócono wolność. Poznasz, w jaki sposób Nowy Tomyśl został oswobodzony w czasie Powstania Wielkopolskiego, a także przybliżone zostaną Ci miejsca związane z tragiczną historią II wojny światowej – zachęcają inicjatorzy akcji. 

Prace nad patriotycznym spacerem po Nowym Tomyślu trwały około trzech lat. Wszystko zaczęło się w 2017 roku – od wizyty w niemieckim obozie zagłady na terenie Polski – Konzentrationslager Lublin – Majdanek. Wówczas pojawiła się myśl, aby historyczną i patriotyczną wiedzę, która jest przekazywana harcerzom podczas zbiórek udostępnić również innym mieszkańcom Nowego Tomyśla, a także przyjezdnym (turystom). 

W pierwszym etapie powstała gra miejska, omawiająca wybrane lokalizacje – głównie te dotyczące Powstania Wielkopolskiego. Na tej podstawie nakreślony został wstępny projekt spaceru patriotycznego. Na początku założono, że ma być on skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, a co za tym idzie interesujący pod względem przebiegu trasy, treści oraz sposobu prezentacji. Nie bez znaczenia są również odległości pomiędzy poszczególnymi punktami – to zachęta do aktywnego wypoczynku. Spacer oczywiście można przejść, ale również przebiec, przejechać rowerem lub też w innej formie przebyć tę trasę.

W momencie gdy pojawił się pomysł na spacer, jeszcze nikt nie myślał, że przyjdą czasy, w których nie będzie można spotykać się w większych grupach, jak to miało miejsce podczas innych akcji czy rajdów, które organizowali harcerze dla mieszkańców miasta i okolic. – Dziś wydaje się, że to jedna z niewielu możliwości, dzięki której możemy pokazać, iż harcerstwo w naszym mieście cały czas działa i jesteśmy elastyczni, jeżeli chodzi o formy przeprowadzania aktywności dla mieszkańców – mówią członkowie nowotomyskiego hufca. 

– Dodatkowym aspektem był fakt, stworzenia czegoś nowego, innowacyjnego – czego do tej pory jeszcze nie robiliśmy. Chcieliśmy przy tym pokazać, że harcerstwo to nie tylko papierowa mapa i las, ale szansa wykorzystania nowych technologii w naszych harcerskich działaniach. Mamy zatem nadzieję, że taka metoda „nauki” lokalnej historii, szczególnie przypadnie do gustu mieszkańcom, zwłaszcza młodszym – podkreślają druhowie. 

Patriotyczny spacer po Nowym Tomyślu powstał z inicjatywy dh Jakuba Kaczmarka, przy współpracy z Wydziałem Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu. Łącznie nad spacerem pracowało 8 osób, których praca i wkład w ten projekt był nieoceniony. – Jeżeli taka forma aktywności przyjmie się wśród mieszkańców Nowego Tomyśla, zakładamy że z czasem powstaną kolejne – deklarują inicjatorzy akcji. 

opr. ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News