NewsWOLSZTYN

Parlamentarzyści nakłaniają do popierania środowisk LGBT+2 min na czytanie

News - Parlamentarzyści nakłaniają do popierania środowisk LGBT+ - myregion

Trzech posłów i senator rozesłali do wszystkich gmin województwa lubuskiego apel o przyjęcie deklaracji solidarności z osobami LGBT+. jednym z nich jest Wadim Tyszkiewicz – były prezydent Nowej Soli, który przyznaje, że ma już informacje zwrotne od większość adresatów.

Deklarację zdecydowała się przyjąć tylko jedna gmina – Szprotawa. Z kolei radni sąsiadującej z powiatem wolsztyńskim Kargowej na razie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia deklaracji solidarności podczas posiedzenia komisji wspólnej rady miejskiej. Uchwała trafi pod głosowanie rady w połowie lutego.

Włodarze z powiatu wolsztyńskiego ostrożnie podchodzą do sprawy. Wójt gminy Przemęt – Janusz Frąckowiak podkreśla, że na razie pismo o podobnej treści nie trafiło do urzędu. – Jeśli się pojawi, radni będą musieli się nad nim pochylić – mówi krótko i zaznacza, że ma w tej sprawie własne zdanie, ale nie uważa za konieczne podzielenie się nim . Zwraca uwagę, że obecnie borykamy się z wieloma poważnymi problemami, jak epidemia koronawirusa i wynikającymi z niej trudnościami dla przedsiębiorców.

Także wójt gminy Siedlec, Jacek Kolesiński podkreśla, że nie zna treści deklaracji, bo do jego urzędu takie pismo nie wpłynęło. – Sądzę, że w tak małym środowisku jak nasze, takie problemy nie występują. Wspieram różnorodność, ale nie widzę potrzeby dodatkowych uchwał. Deklaracje w takich przypadkach raczej niewiele dają. Powinno się o tym rozmawiać z uczniami w szkołach średnich i w domach – mówi Kolesiński i zaznacza, że powinniśmy reagować, kiedy widzimy niesprawiedliwość.

Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis podkreśla, że do sprawy należy podejść indywidualnie. – Nie chciałbym, żeby przedstawiciele urzędu wypowiadali się na ten temat w jedną lub drugą stronę – mówi i zwraca uwagę, że na fali przyjmowanych przez gminy w Polsce deklaracji o strefach wolnych o LGBT+ otrzymał pytanie od jednej z gmin partnerskich czy poparli podobny dokument. Nic takiego się nie wydarzyło.

W treści proponowanej przez posłów i senatora uchwały czytamy, że „samorząd w Polsce nie ma narzędzi, by zaspokoić najbardziej priorytetowe potrzeby społeczności LGBT+ (takich, jak np. formalizacja związków jednopłciowych), jednak powinien podjąć działania w zakresie swoich kompetencji, które zapewnią jej większe bezpieczeństwo, ochronę przed dyskryminacją i możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności.”

JP

Podziel się informacją ...
 • 12
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  12
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News