NewsREGION

Państwo dopłaci do rachunków. Od kilku dni gminy odbierają telefony z pytaniami o dodatek osłonowy2 min na czytanie

News - Państwo dopłaci do rachunków. Od kilku dni gminy odbierają telefony z pytaniami o dodatek osłonowy - myregion

Weronika Rojek z działu świadczeń rodzinnych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Opalenicy przyznaję, że od wczoraj (3.01.) odpowiedzieli już na mnóstwo pytań w sprawie dodatku osłonowego. – Dopiero wczoraj ukazał się wzór wniosku. Jeśli ktoś bardzo chcę już można je składać. Prosimy jednak mieszkańców, żeby dali nam kilka dni na zapoznanie się z nowymi przepisami. Zachęcamy do składania wniosków od poniedziałku (10.01.) – mówi Rojek.

Na jedno gospodarstwo domowe przysługuję tylko jeden dodatek osłonowy. Taka pomoc to świadczenie jednorazowe, które będzie wypłacone tylko w tym roku. Maksymalnie wyniesie 400 zł dla osoby samotnej, 600 zł dla rodziny dwu lub trzyosobowej, 850 zł dla rodziny cztero lub pięcoosobowej i 1 tys. 150 zł dla rodzin sześcioosobowych i liczniejszych.

Jeśli rodzina korzysta z pieca lub kuchni na węgiel dodatek wyniesie: 500 zł (dla osoby samotnej), 750 zł (dwu lub trzyosobowa rodzina), 1 tys. 62,50 zł (cztero lub pięcioosobowa rodzina) i 1 tys. 437,50 zł (rodzina sześcioosobowa i większa). To maksymalne kwoty – jeśli dochody rodziny przekraczają limity (1 tys. 500 zł miesięcznie na osobę w rodzinie i 2 tys. 100 zł dla osoby samotnej), wsparcie będzie pomniejszane. Obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Do końca lipca urzędnicy wezmą pod uwagę dochód za 2020 rok, a później za 2021 rok.

Przed wypełnianiem wniosku trzeba dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjnej Budynków. Deklarację można składać od 1 lipca ubiegłego roku. Trzeba to zrobić dla każdego budynku. Właściciele mają na to 12 miesięcy. Chyba, że dopiero uruchomił źródło ciepła, wtedy termin to 14 dni. Deklarację można składać w urzędach gminy lub przez internet z użyciem podpisu elektronicznego.

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia. Wypłata dodatków będzie realizowana w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października. W tym przypadku wyplata całego dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News