NewsREGION

Pandemia spowodowała drastyczny wzrost ilości śmieci. Czy SELEKT podniesie opłaty?2 min na czytanie

News - Pandemia spowodowała drastyczny wzrost ilości śmieci. Czy SELEKT podniesie opłaty? - myregion

Przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów- SELEKT. – Doroty Lew- Pilarskiej tłumaczy, że w czasie pandemii ilość produkowanych przez gospodarstwa domowe śmieci przez gospodarstwa domowe drastycznie wzrosła. – Przyczyniły się do tego zdalna praca i nauka, zwiększone zakupy w internecie. Pojawiło się m.in. bardzo dużo papieru i makulatury, których punkty nie chciały już odbierać. Wzrosła też ilość plastikowych opakowań po płynach dezynfekujących i środków higienicznych, jak maseczki, przyłbice czy rękawiczki – mówi.

– Na tę chwilę nie ma planów podniesienia mieszkańcom opłat, ale obserwując forum krajowe można zauważyć, że ceny za wywóz śmieci rosną i będą rosły i ta sytuacja nie poprawi się, dopóki nie zostanie wprowadzona rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP) – podkreśla Dorota Lew-Pilarska. To projekt przygotowywany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska od kilku lat, a zakładający zwiększenie odpowiedzialności wszystkich producentów za odpady, którymi stają się opakowania ich produktów, czyli kartony, butelki, folie, platiki czy papier. – ROP ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2022 r. i ma wpłynąć na lepsze gospodarowanie śmieciami. Ale czy zostanie wprowadzony? – dodaje Lew-Pilarska.

Jej zdaniem, dla gmin zrzeszonych w Związku ceny za zagospodarowanie odpadów zawsze będą korzystniejsze. Taka gmina płaci za tonę odpadów bio ok. 398 zł, podczas gdy dla gminy niezrzeszonej jest to 550 zł, a na rynku ceny odbioru odpadów bio dochodzą nawet do 900 zł. – W wyniku prowadzonych działań edukacyjnych ilość wysegregowanych śmieci wzrasta, a moce przerobowe przedsiębiorstw recyklingowych nie rosną w takim samym tempie – mówi Dorota Lew-Pilarska. – Firmom nadal opłaca się produkcja opakowań z nowych surowców niż z tych z odzysku, a sama technologia recyklingu jest w Polsce wciąż zbyt droga.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News