NOWY TOMYŚL

Pandemia a inwestycje. Burmistrz przyznaje, że budowa przedszkola może być nieopłacalna3 min na czytanie

NOWY TOMYŚL - Pandemia a inwestycje. Burmistrz przyznaje, że budowa przedszkola może być nieopłacalna - myregion

Zdaniem burmistrza Włodzimierza Hibnera, już w połowie lipca będzie można dokonać analizy sytuacji finansowej gminy w związku z pandemią koronawirusa. Chodzi przed wszystkim o to, jak epidemia wpłynie na dochody gminy, z których istotną część stanowią podatki. Mowa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych czy podatku rolnym. 

W przypadku podatku od nieruchomości, od marca do maja wpłynęło do gminy blisko 6 mln zł (od osób fizycznych i prawnych). Trudno jednak stwierdzić, czy dochody gminy z tego tytułu są niższe, bo podatek od nieruchomości osoby fizyczne płacą cztery razy w roku. A często zdarza się, że mieszkańcy regulują go w całości w pierwszym terminie. Inaczej wygląda to w przypadku osób prawnych, które odprowadzają te należność co miesiąc. Z danych, które otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu wynika, że tylko w trzech wymienionych miesiącach podatek od nieruchomości odprowadziło ponad 8,5 tys. osób fizycznych i blisko 360 osób prawnych. 

Mniejsze kwoty wpłynęły do gminy z tytułu podatku od środków transportowych. Od marca do maja urząd odnotował wpłaty na kwotę sięgającą 183 tys. zł. Wpłaciło 46 osób fizycznych i 34 osoby prawne. W przypadku podatku rolnego suma wpłat w podanym przedziale czasowym zamknęła się w kwocie niespełna 136 tys. zł. Sporą kwotę odprowadzili ponadto przedsiębiorcy, wpłacając blisko 1,5 mln z tytułu podatku CIT, które to środki trafiły następnie do gminy. Znaczną część wpływów do ratusza stanowią także dochody z tytułu podatku od osób fizycznych. Z danych za marzec i kwiecień (bo takim dysponował urząd na dzień udzielania odpowiedzi) wynika, że gmina otrzymała z tego tytułu ponad 3,4 mln zł. Sumując więc wszystkie podatki, które wpłynęło do gminy w ostatnich miesiącach, widać, że kwoty są znaczne, a ze względu na epidemię, będą niższe. O ile? 

Burmistrz Nowego Tomyśla podkreśla, że jest za wcześnie, aby dokonać obiektywnej analizy sytuacji finansowej gminy związanej z pandemią koronawirusa. – Będzie to możliwe w połowie lipca, kiedy będzie już widać, jak kształtowały się wpływy do budżetu w stosunku do naszych prognoz – wyjaśnia Włodzimierz Hibner. Zaznacza jednak, że już teraz można stwierdzić, że budowa nowego przedszkola staje nieekonomiczna. – Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z końca kwietnia dotyczące przedszkoli zmniejszają liczbę dzieci na jedno pomieszczenia na 12, maksymalnie 14, z warunkiem zapewnienia każdemu dziecku oraz opiekunowi minimum 4 mkw. przestrzeni w sali – tłumaczy burmistrz. – Tym samym spadnie nam planowa ilość dzieci, dla której planowaliśmy wybudowanie nowego, nowoczesnego budynku – mówi dodając, że dochodzą do tego koszty związane z koniecznością utrzymania podwyższonych standardów bezpieczeństwa w tego typu placówkach na terenie całej gminy. 

Nie wiadomo więc, czy nowy obiekt w najbliższych latach powstanie. A przypomnijmy, że rozmowy o tej inwestycji toczą się od lat. Pod uwagę branych było kilka lokalizacji na terenie miasta, a w Ratuszu zajmował się tym specjalnie powołany przez burmistrza zespół urzędników. 

ŁR

Zdjęcie poglądowe.

Podziel się informacją ...
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w NOWY TOMYŚL