GRODZISKNews

Pan Edmund ma 100 lat, pani Leokadia 99. Są razem od siedmiu dekad i świętują urodziny3 min na czytanie

GRODZISK - Pan Edmund ma 100 lat, pani Leokadia 99. Są razem od siedmiu dekad i świętują urodziny - myregion

W piątek (15.10.), dokładnie w dzień urodzin, pana Edmunda odwiedził z życzeniami burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Magdalena Augustyniak. Wieczorem na mszy świętej w intencji jubilata, którą ksiądz proboszcz odprawił w domu, spotkała się rodzina. Były życzenia, kwiaty, prezenty i okazja do wspomnień.

Pan Edmund (100 l.) urodził się we Wiosce (gm. Rakoniewice) 15 października 1921 roku. Miał sześcioro rodzeństwa. Po skończeniu szkoły podstawowej wyjechał pomagać rodzinie. Wrócił gdy miał 18 lat i rozpoczęła się druga wojna światowa.

Jak większość jego rówieśników został skierowany do pracy u Niemców. Najpierw służył w Blinku (gm. Rakoniewice). W pobliskiej miejscowości – w Woli Jabłońskiej (gm. Rakoniewiece) spotkał panią Leokadię (99 l.), która pochodziła z Kobylnik (gm. Grodzisk Wielkopolski) i też służyła u Niemców. Już wtedy się sobie spodobali. Później pan Edmund trafił do Niemki w Jabłonnie (gm. Rakoniewice). – Niechętnie opowiadał o czasach wojennych, ale wspominał, że w drugim domu było mu lepiej. W Blinku musiał bardzo ciężko pracować – mówi Irena Gracz, synowa, która opiekuje się teściami.

Pan Edmund i pani Leokadia pobrali się w 1949 roku. Po przegranej wojnie Niemcy uciekli, a pan Edmund z żoną zamieszkał w domu, w którym przez trzy lata pracował. Nikt go nie chciał, prawdopodobnie dlatego, że budynek był w złym stanie technicznym. Po wojnie pan Edmund pracował w cegielni we Wiosce, a potem w stolarni w Borui Kościelnej (gm. Rakoniewice), skąd przeszedł na emeryturę.

Burmistrz Tomiak wręczył jubilatowi telegram z życzeniami od premiera Mateusza Morawieckiego. – Seniorzy stanowią niezwykle istotną grupę naszego społeczeństwa. Możecie Państwo bardzo wiele dać rodzinie, najbliższemu otoczeniu i szczególnie młodym ludziom wkraczającym w czas dokonywania pierwszych, życiowych wyborów – napisał premier. Święty Jan Paweł II nazwał seniorów „strażnikami pamięci zbiorowej”, którzy mają szczególny tytuł, aby być wspólnymi wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości. Proszę więc pamiętać, że wciąż potrzebujemy pana doświadczenia i życiowej mądrości – czytamy w liście od Mateusza Morawieckiego.

Na koniec warto podkreślić, że małżonkowie przeżyli razem 72 lata. Doczekali się trojga dzieci – dwóch córek i syna, 14 wnuków i 16 prawnuków. Rozbudowali też dom.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK