GRODZISKNews

Pamiętają o Cichociemnych i nie zapominają o tych, którzy walczyli o niepodległość3 min na czytanie

GRODZISK - Pamiętają o Cichociemnych i nie zapominają o tych, którzy walczyli o niepodległość - myregion

Od dwóch lat w Wilkowie Polskim działa Izba Pamięci. – Dzięki niej promujemy Cichociemnych i Powstanie Wielkopolskie – mówi Rafał Cieślak, prezes Stowarzyszenia Historycznego Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

GRODZISK - Pamiętają o Cichociemnych i nie zapominają o tych, którzy walczyli o niepodległość - myregion

Stowarzyszenie powstało w Kościanie i w tym roku obchodzi jubileusz dziesięciolecia istnienia. Jak mówi prezes Rafał Cieślak, organizacja nie tylko zrzesza pasjonatów, którzy interesują się historią Cichociemnych, ale i upamiętnia żołnierzy będących elitą dywersji – bardzo dobrze wyszkoloną, zdolną do przetrwania w każdych warunkach. – Nie zapominamy też o tych, którzy walczyli o niepodległość – podkreśla prezes.

Członkowie stowarzyszenia zorganizowali do tej pory dwa pikniki historyczne, goszcząc wiele ciekawych osób o podobnych zainteresowaniach. – To znakomita promocja regionu, na którym działamy – zwraca uwagę Cieślak. Przyznaje, że w planie jest trzecia edycja pikniku, ale to nie jedyne działanie, które zamierza podjąć organizacja. Wśród kolejnych są m.in. wystawy mobilne i wykłady w szkołach, które mają przybliżać historię Cichociemnych i Powstania Wielkopolskiego.

GRODZISK - Pamiętają o Cichociemnych i nie zapominają o tych, którzy walczyli o niepodległość - myregion

– Chcemy wspominać zapomnianych bohaterów, niejednokrotnie wymazanych z kart historii, bo do późnych lat po zakończeniu działań wojennych władze komunistyczne zabraniały mówić i pisać o tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju – mówi szef stowarzyszenia. Wyjaśnia, że jej członkowie dążą też do odtworzenia sylwetek żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Powstańca Wielkopolskiego z całym wyposażeniem i umundurowaniem, a także replikami broni. – Chcemy też rozwijać Izbę, która działa w Wilkowie Polskim – tłumaczy prezes. 

Izbę utworzono przed dwoma laty dzięki staraniom miejscowych pasjonatów historii. – W tej kwestii szczególnie działał nasz członek Dominik Graf. Po rozmowach z burmistrz Wielichowa i dyrektorem szkoły otrzymaliśmy zielone światło i ruszyliśmy z remontem – wspomina Rafał Cieślak. Wyjaśnia, że powstały trzy sale: lokalna, wojskowa i szkolna. Członkowie stowarzyszenia wyremontowali je za własne pieniądze. – Wkładając w to dużo serca i pracy – zwraca uwagę prezes. Tłumaczy, że gabloty wystawiennicze udało się pozyskać od stęszewskiego muzeum, a w planach jest podzielenie całej ekspozycji tematycznie – od okresu powstania do czasów drugiej wojny światowej. Cieślak podkreśla, że finansowanie takie przedsięwzięcia to mozolna praca, bo stowarzyszenie utrzymuje się tylko ze składek członkowski i darowizn – od miłośników historii, przyjaciół czy znajomych. 

GRODZISK - Pamiętają o Cichociemnych i nie zapominają o tych, którzy walczyli o niepodległość - myregion

Prezes stowarzyszenia przyznaje, że wiele planów pokrzyżowała pandemia, a i współpraca z gminą nie zawsze układa się najlepiej. – Mamy jednak nadzieję, że z chwilą zniesienia obostrzeń udamy się do pani burmistrz i zostaniemy potraktowani poważnie… – mówi Rafał Cieślak. I zwraca się też do wszystkich, którym na sercu leży pamięć o bohaterach. – Można wspierać nasze działania, a przyjmujemy też rzeczy i przedmioty, które mogą stać się elementem wystawy – podkreśla prezes. Dodaje, że dzięki takiemu podejściu wiele wartych uwagi historycznych ciekawostek ocalono przed zniszczeniem. 

AS

Masz ciekawy przedmiot, który może być historyczną pamiątką? A może chciałbyś wesprzeć stowarzyszenie i wpłacić darowiznę? Dzwoń lub pisz. Kontakt: Rafał Cieślak 509 376 650, Dominik Graf 785 056 948. E-mai: rafalcichociemny@interia.pl

Podziel się informacją ...
 • 72
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  72
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK