W szklanej witrynie przy ul. Szerokiej można oglądać zdjęcia grodziskich kominów, z których wydobywa się czarny dym. Mają zmuszać mieszkańców do refleksji i zmiany złych nawyków. A ponadto stale przypominać o problemie smogu i zawstydzać tych, których kominy zostały w witrynie umieszczone.
Zdjęcia i filmiki edukacyjne, które można oglądać na stronie urzędu miejskiego to z kolei pokłosie zainicjowanej przez urząd akcji „Grodziski Alert Smogowy”. W ramach niej były prowadzone otwarte spotkania i happeningi. – W 2020 roku nasze działania przenieśliśmy do internetu – wyjaśnia Marcin Polaczek z wydziału ds. wsi i ochrony wsi grodziskiego ratusza. – Możemy się pochwalić, że nasz zeszłoroczny film o smogu zdobył najwyższy laur, czyli Złotą Tarczę w kategorii “Samorządy” podczas IV edycji Festiwalu i Przeglądu Filmów Odpowiedzialnych “17 Celów” – podkreśla urzędnik. I poleca obejrzenie produkcji „Sąsiedzi” (TUTAJ).
Urzędnicy nadal prowadzą też kontrole. – Zarówno po otrzymaniu zgłoszenia, jak i według określonego planu, w różnych porach dnia – informuje Marcin Polaczek. Tłumaczy, że kominy, z których może wydobywać się czarny dym lokalizowane są też przy pomocy drona. – W przypadku ujawnienia nieprawidłowości w pierwszej kolejności rozmawiamy i uświadamiamy, następnie zobowiązujemy sprawców do prawidłowego pozbycia się odpadów m.in. poprzez dostarczenie ich do punktu zbiórki odpadów – wyjaśnia urzędnik. Przyznaje, że zdarza się, iż sprawca, mimo stwierdzenia, że pali tym, czym nie powinien, nie przyznaje się do winy. – Wtedy w jego obecności pobierana jest próbka popiołu, która zaplombowana zostaje wysłana do analizy w ramach umowy z laboratorium. Jeżeli badanie potwierdza spalanie materiałów niedozwolonych, sprawca zostaje ukarany grzywną i ponosi koszt badania – mówi Marcin Polaczek. Tłumaczy jednak, że obserwacji wynika, iż problem spalania śmieci jest coraz mniejszy.
– Problemem obecnie jest niewłaściwie rozpalanie w piecach, czyli złe nawyki, a także używanie przestarzałych kotłów oraz palenie opałem dozwolonym, ale gorszej jakości. W tym zakresie, jako jednostka samorządu terytorialnego, nie mamy prawnych możliwości stosowania sankcji. Możemy tylko edukować i uświadamiać – dodaje pracownik grodziskiego ratusza.
AS