GRODZISKNews

Pałac w Rakoniewicach z nominacją do nagrody w konkursie Zabytek Zadbany1 min na czytanie

GRODZISK - Pałac w Rakoniewicach z nominacją do nagrody w konkursie Zabytek Zadbany - myregion

Ogólnopolski konkurs jest organizowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W tym roku zgłoszonych zostało 136 zabytków, a po ocenie formalnej zakwalifikowało się 119. w tym 23 z Wielkopolski. Wśród nominowanych za rewitalizację przestrzeni kulturowej i krajobrazu znalazł się zespół pałacowo – parkowy w Rakoniewicach, który obecnie pełni funkcję siedziby Urzędu Gminy Rakoniewice.

– Z pośród prawie 140 zabytków wybrano około 20, a pałac w Rakoniewicach znalazł się tym zacnym gronie. To dla nas cenne wyróżnienie. Nawet jeśli nasz obiekt nie zostanie laureatam lub wyróżnionym, to sama nominacja jest ważna, bo oznacza, że dobrze zadbaliśmy o pałac – mówi burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak. Przyznanie nagród i wyróżnień nastąpi na uroczystej gali, która ma się odbyć do 30 listopada.

Zespół pałacowo – parkowy przeszedł gruntowny remont w 2017 roku. Nowy blask zyskała nie tylko elewacja, dach, okna, drzwi, ale też wnętrze budynku. Odnowiono dekoracyjną klatkę schodową w holu głównym i schody zewnętrzne wraz z balustradami. Zrewitalizowano zabytkowe drewniane podłogi oraz wymieniono instalację elektryczną, sanitarną i grzewczą. W kwietniu 2018 roku przeprowadzili się tutaj urzędnicy i pałac stał się siedzibą gminy Rakoniewice.

Pałac nie jest pierwszym obiektem odrestaurowanym przez rakoniewicki samorząd, który został zauważony w konkursie Zabytek Zadbany. W 2016 wyróżnienie w kategorii architektura i konstrukcje drewniane architektury drewnianej otrzymał ratusz w Rostarzewie.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK