GRODZISKNews

Pałac laureatem konkursu „Zabytek zadbany”. To kolejny nagrodzony obiekt w tej gminie1 min na czytanie

GRODZISK - Pałac laureatem konkursu „Zabytek zadbany”. To kolejny nagrodzony obiekt w tej gminie - myregion

Pałac w Rakoniewicach, którzy przeszedł gruntowny remont w 2017 roku, laureatem konkursu „Zabytek zadbany”. Ogólnopolski konkurs jest organizowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W tym roku zgłoszonych zostało 136 zabytków, a po ocenie formalnej zakwalifikowało się 119, w tym 23 z Wielkopolski. Wśród nominowanych za rewitalizację przestrzeni kulturowej i krajobrazu znalazł się zespół pałacowo – parkowy w Rakoniewicach, który obecnie pełni funkcję siedziby Urzędu Gminy Rakoniewice. 

– Spośród prawie 140 zabytków wybrano około 20, a pałac w Rakoniewicach znalazł się tym zacnym gronie. To dla nas cenne wyróżnienie. Nawet jeśli nasz obiekt nie zostanie laureatam lub wyróżnionym, to sama nominacja jest ważna, bo oznacza, że dobrze zadbaliśmy o pałac – mówił niedawno burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak. Dziś może mieć powody do radości, bo odremontowany zabytek zauważono i nagrodzono.

Przypomnijmy, że przeszedł on gruntowny remont w 2017 roku. Nowy blask zyskała nie tylko elewacja, dach, okna, drzwi, ale też wnętrze budynku. Odnowiono dekoracyjną klatkę schodową w holu głównym i schody zewnętrzne wraz z balustradami. Zrewitalizowano zabytkowe drewniane podłogi oraz wymieniono instalację elektryczną, sanitarną i grzewczą. W kwietniu 2018 roku przeprowadzili się tutaj urzędnicy i pałac stał się siedzibą gminy Rakoniewice. Pałac nie jest pierwszym obiektem odrestaurowanym przez rakoniewicki samorząd, który został zauważony w konkursie Zabytek Zadbany. W 2016 wyróżnienie w kategorii architektura i konstrukcje drewniane architektury drewnianej otrzymał ratusz w Rostarzewie.

JP, ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK