NewsWOLSZTYN

Otwarcie z wielką pompą. Były gratulacje, wstęga i przejażdżka pociągiem retro10 min na czytanie

News - Otwarcie z wielką pompą. Były gratulacje, wstęga i przejażdżka pociągiem retro - myregion

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło dziś (3.09.) w oficjalnym otwarciu flagowej inwestycji miejskiej ostatnich lat – Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, a wśród nich ci, którzy przyczynili się do jego budowy i jej sfinansowania oraz parlamentarzyści, przedstawiciele PKP i samorządowcy z terenu powiatu wolsztyńskiego, a także – jak powiedziała sekretarz urzędu miejskiego Katarzyna Merda, naczelnicy wydziałów wolsztyńskiego ratusza – od rozwoju lokalnego po oświatę.

Wśród gości znaleźli się więc m.in. wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Panowicz, radni gminy Wolsztyn, dyrektor zakładu linii kolejowych PKP PLK w Zielonej Górze Mariusz Olejniczak, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Poznaniu Alina Stachowiak, członek zarządu Kolei Wielkopolskich Mikołaj Grzyb, naczelnik wydziału współpracy z samorządami PKP Karol Binek oraz senator Jan Filip Libicki i posłowie Jakub Rutnicki i Marcin Porzucek. Poseł Martę Kubiak reprezentował Artur Walczak-Mortezaei.

Gości przywitał burmistrz Wolsztyna – Wojciech Lis. – To największa inwestycja zrealizowana w ostatnich latach przez gminę Wolsztyn. Koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego została wyłoniona jednogłośnie w drodze konkursu, spośród pięciu nadesłanych prac. Projekt wykonał zwycięzca, firma PL. architekci, a realizacji podjęła się miejscowa firma Dana – Bud – mówił wyliczając wszystkie funkcje, jakie zyskał przebudowany dworzec kolejowy. – Koszt tej inwestycji to 12 mln. 798 tys. zł z czego 4 mln. 196 tys. to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze te trafiły do nas za pośrednictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – kontynuował.

– Gdyby nie zaangażowanie funduszy unijnych, być może ten projekt nigdy nie zostałby zrealizowany. Często mieszkańcy zadają pytanie, gdzie te pieniądze i na co są przeznaczane? One są przeznaczane właśnie na tak potrzebne miejsca. To zintegrowane centrum to przede wszystkim kolej i autobusy, ale też wspaniały projekt zrealizowany w ramach „Kina za rogiem”, a już za chwileczkę, również za fundusze unijne, realizowana będzie trasa rowerowa – podkreślił natomiast poseł Jakub Rutnicki.

– Pobyt w tym miejscu jest dla mnie zawsze swoistą podróżą sentymentalną i jak tak spoglądam na ten dworzec, to od strony ulicy zmienił się radykalnie. To jest zupełnie inne oblicze. Natomiast jak spoglądam na niego od tej strony (z peronu – przy. red.) to on tak samo wyglądał w czasach, do których nawiązuję – stwierdził wicemarszałek Wojciech Jankowiak. – Chodziłem tutaj do liceum, a godziny lekcyjne nie były skorelowane z godzinami odjazdów pociągów i trzeba było czekać godzinami w świetlicy. Czy ta świetlica panie burmistrzu też będzie? – wspominał, pytał i dowiedział się, że nie będzie. – A na poważnie, to gratulacje i słowa uznania za kompleksowe podejście do kwestii transportu publicznego. Jest to węzeł komunikacyjny, przesiadkowy, który powoduje, że możemy w sposób odpowiedni dojechać, zostawić rower, samochód i kontynuować podróż pociągiem czy innego rodzaju środkiem komunikacji i o to chodzi – podkreślał wicemarszałek.

Po kolejnych przemówieniach, wspomnieniach i gratulacjach chętni mogli obejrzeć obiekt, a po skosztowaniu wyśmienitego okazjonalnego tortu ozdobionegi – a jakże, wizerunkiem wolsztyńskiego dworca udać się na krótką wycieczkę pociągiem retro.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News