NewsWOLSZTYN

Oszacowano straty, które może ponieść właściciel fermy drobiu, gdzie wykryto ptasią grypę2 min na czytanie

News - Oszacowano straty, które może ponieść właściciel fermy drobiu, gdzie wykryto ptasią grypę - myregion

Pierwsze informacje o padłych nioskach Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie otrzymał w poniedziałek wieczorem (23.11.). Kolejnego dnia wyniki badań przekazał puławski instytut weterynarii. Potwierdziły one ptasią grypę. Ognisko jest bardzo duże, bo dotyczy blisko miliona kur. To pierwszy przypadek w kraju tej jesieni i 33 w tym ryku. Przypomnijmy, że na początku roku ptasią grypę stwierdzono i indyków. Również w pobliżu Wolsztyna. 

Dzisiaj (26.11.) rozpoczęło się gazowanie ptaków. Później zostaną przewiezione do utylizacji do zakładu pod Piłą. Transport będzie duży. Szacuje się, że do wywiezienia będzie około 2 tys. ton martwych zwierząt. – To olbrzymie logistycznie przedsięwzięcie – przyznaje Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie. Wyjaśnia, że do utylizacji muszą zostać też przekazane jaja i pasza. 

Właściciel fermy może liczyć na odszkodowanie, ale dziś nie wiadomo, w jakiej wysokości. Dominika Kmet wstępnie szacuje straty na około 20 mln zł. Wykrycie ogniska we Wroniawach może oznaczać problemy dla innych hodowców. Wojewoda wyznaczy strefę zapowietrzoną w promieniu trzech kilometrów, a w promieniu dziesięciu strefę zagrożoną. Dominika Kmet zaprzecza jednak, by zapadły decyzje o likwidacji przydomowych stad drobiu czy ferm. – Na ten moment takich decyzji nie podjęto – mów Kmet. 

Wyznaczenie stref wiąże się z ograniczeniami w przewozie zwierząt, uboju i obrocie mięsem. Starszy inspektor weterynarii w Poznaniu Martyna Bella wyjaśnia, że dla hodowców może to oznaczać problemy ze zbytem drobiu w kraju i za granicą. – Po informacji, że ognisko pojawiło się na tak dużej fermie, z obrotu może zostać wykluczone całe województwo – tłumaczy inspektor Martyna Bella. 

Za fermą, gdzie wykryto ognisko, znajdują się pola, na których bytują dzikie ptaki. Wirus stamtąd mógł przenieść wiejący wiatr. 

JP

Podziel się informacją ...
 • 21
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  21
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News