NewsREGION

Ostatnie dni na zbiory mniszka lekarskiego. Syrop z tej rośliny pomaga na przeziębienie2 min na czytanie

News - Ostatnie dni na zbiory mniszka lekarskiego. Syrop z tej rośliny pomaga na przeziębienie - myregion

Maj to miesiąc pięknych kwiatów i ziołowych zapachów. W tym miesiącu zbiera się mniszek lekarski i pokrzywę, by robić z nich syropy i soki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na mniszek lekarski, bo kwitnie tylko na przełomie kwietnia i maja. W maju można go jeszcze znaleźć, a to ważne, bo później, w czerwcu, kwitnie bardzo podobna roślina – mlecz polny, będący zwykłym chwastem, nie posiadającym żadnych właściwości zdrowotnych. 

Mniszek może mieć jedną lub kilka łodyg, które wyrastają z jednego korzenia. Na każdej pozbawionej listków łodydze wyrasta tylko jeden kwiat.. Mlecz natomiast ma tylko jedną, grubą łodygę, która rozdziela się na boczne pędy i jest pokryta listkami.

Syrop z mniszka jest bardzo gęsty. Można go używać jako zamiennik miodu. Jako syrop do polewania naleśników i słodzik do kawy i herbaty. Poprawia trawienie, pomaga zwalczyć infekcję.

Kasia Żurek podzieliła się z nami swoim przepisem na syrop z mniszka. Robi go razem z mamą od wielu lat. Stosują go w przeziębieniach, szczególnie gdy kogoś w rodzinie boli gardło. – Od kiedy stosujemy syrop, mniej chorujemy- mówi Kasia. – Wszyscy go bardzo lubią, bo jest słodki. Pasteryzujemy syrop w słoikach i mamy przez całą zimę na infekcje. Zawsze pilnujemy, żeby w maju zebrać kwiatki mniszka, a zbieramy ich dużo – dodaje mieszkanka gminy Rakoniewice. 

AS

Przepis na syrop od Kasi: 

800 kwiatków, 2 l wody, 2 kg cukru, 3 łyżeczki kwasku cytrynowego

800 kwiatków zalać 2 litrami zimnej wody i gotować 20 min na małym ogniu. 

Potem zostawić całość na 24h.

Po tym czasie przecedzić przez gazę kilka razy.

Wsypać 2 kg cukru i gotować na maleńkim ogniu godzinę.

Po ok 30 min dodać 3 łyżeczki kwasku cytrynowego.

Zamieszać i wlać do słoików, pasteryzować lub postawić do góry dnem

Bez pasteryzacji można w lodówce przechowywać.

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News