NewsREGION

Oskórowane ciała zwierząt w lesie. Policja i TOZ proszą o pomoc2 min na czytanie

News - Oskórowane ciała zwierząt w lesie. Policja i TOZ proszą o pomoc - myregion

Do makabrycznego odkrycia doszło w niedzielę (14.02.) w Śmiglu – tuż za granicami gmin Przemęt, Wielichowo i Kamieniec, gdzie spacerująca kobieta natrafiła w lesie na zwłoki trzech obdartych ze skór zwierząt – prawdopodobnie psów. – Nie wiadomo, kiedy ciała zostały przywiezione do lasu i porzucone w pobliżu drogi gruntowej na tyłach wiatraków – mówi rzecznik prasowy kościańskiej policji, podkom. Radosław Nowak. – Przy tak niskich temperaturach trudno na podstawie stopnia rozkładu zwłok oszacować czas śmierci. Obecnie nie ma nawet pewności czy są to ciała psów, czy może lisów hodowlanych – dodaje.

Według wstępnej oceny wezwanego na miejsce lekarza weterynarii, budowa ciała i wielkość wskazują na psy myśliwskie. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Kościanie podkreśla, że długie ogony, uzębienie i wielkość mogą wskazywać na charty. – Ślady widoczne na ciałach sugerują urazy spowodowane ostrym narzędziem, strzałem lub zębami. Widać, że leżą tam już dobre kilka dni, więc możliwe, że zostały uszkodzone dodatkowo przez dzikie zwierzęta – informują obrońcy praw zwierząt.

– Znalezisko było wstrząsające – przyznaje Nowak. – Miejsce, w którym przypadkowa osoba spacerująca z psem odkryła ciała nie należy do szczególnie uczęszczanych, ale odwiedzają je właśnie właściciele czworonogów – wyjaśnia. I to właśnie pies doprowadził jedną z mieszkanek okolicy do szczątków, dlatego mało prawdopodobne wydaje się, że leżały tam długo.

– Prosimy o kontakt wszystkie osoby, które przed 14 lutego widziały w tym miejscu jakiś samochód albo zauważyły zniknięcie zwierząt z jakiejś posesji w okolicy. Informacje można przekazywać przez całą dobę dyżurnemu Komendy Powiatowej Policji w Kościanie pod nr. tel. (47) 77 26200 lub (47) 77 26211 – mówi Radosław Nowak.

Ustawa o ochronie zwierząt wyklucza psy jako zwierzęta gospodarskie i nie przewiduje okoliczności, w których mogłyby być hodowane i zabijane dla pozyskania mięsa czy skór. Zabicie psa jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. Gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem karą może być 5 lat więzienia.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News