NewsWOLSZTYN

Orzecznicy wojewódzcy przyznają rację lekarzowi z powiatowej komisji2 min na czytanie

News - Orzecznicy wojewódzcy przyznają rację lekarzowi z powiatowej komisji - myregion

Bartosz Kamiński sekretarz wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności odniósł się do spraw orzeczeń o niepełnosprawności, z których treścią nie zgadzają się rodzice dwóch nastolatków. Chodzi o to, że chłopcy „nie wymagają stałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji”. W konsekwencji mamy nastolatków, które zrezygnowały z pracy zawodowej, żeby opiekować się dziećmi, nie dostaną świadczenia pielęgnacyjnego. Mama Oskara (17 l.) odwołała się do sądu, a sprawa Adasia (16 l.) trafiła, zgodnie z procedurą, do wojewódzkiego zespołu.

Kamiński podkreśla, że oba orzeczenia były zgodne z kryteriami zaliczenia do stopnia niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami do „umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych”. Zespół powiatowy nie stwierdził przesłanek do uznania znacznego stopnia niepełnosprawności. W takich przypadkach chodzi o niezdolność do samodzielnej egzystencji. Co oznacza, że osoba nie jest wstanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych, przede wszystkim w zakresie samoobsługi, poruszania się i komunikacji. – Strona niezadowolona z orzeczenia ma prawo złożyć odwołanie z orzeczenia do wojewódzkiego zespołu, a później sądu – mówi Kamiński.

W 2019 powiatowy zespół w Wolsztynie wydał 1 tys. 465 orzeczeń o niepełnosprawności dotyczących osób powyżej 16 roku życia. W 70 przypadkach złożono odwołanie do zespołu wojewódzkiego. Uchylono w całości 2 orzeczenia, a częściowo 5. Do sądu trafiło 6 spraw, a w jedno zostało w części zmienione przez sąd. Z kolei w 2020 roku było 1 tys. 175 orzeczeń, z czego w 83 sprawach złożono odwołanie do zespołu wojewódzkiego. Jedną decyzję uchylono w całości, a jedną w części. Do sądu trafiły trzy sprawy, ale żadna z nich jeszcze się nie zakończyła.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News