NewsNOWY TOMYŚL

Opalenica nie odpuszcza, pieniądze na in vitro już zarezerwowane. Szulc: Wystarczy chcieć!2 min na czytanie

News - Opalenica nie odpuszcza, pieniądze na in vitro już zarezerwowane. Szulc: Wystarczy chcieć! - myregion

Decyzją radnych Opalenica zarezerwowała już w budżecie 37 tys. zł na program związany z in vitro, który pilotuje samorząd wojewódzki. Jak wyjaśnia burmistrz Tomasz Szulc, pieniądze wystarczą dla pięciu par, które zdecydują się na leczenie niepłodności metodą in vitro. – A konkretniej na trzy próby dla każdej z par – tłumaczy włodarz wyjaśniając, że 50 proc. kosztów pokrywa województwo. Szulc zaznacza też, że nie można wykluczyć sukcesu już po pierwszej próbie, bo i takie sytuacje mają miejsce. I choć przyznaje, że dziś trudno stwierdzić, czy zainteresowanie programem wśród mieszkańców gminy będzie, to nieoficjalnie mówi się, że już jest. – W każdym razie pieniądze na ten cel mamy, a żeby ułatwić mieszkańcom skorzystanie z programu, trochę negocjujemy jego warunki z województwem – mówi burmistrz. 

Tomasz Szulc tłumaczy, że jutro prawdopodobnie zapadnie decyzja, by osoby chcące skorzystać ze wsparcia mogły zgłaszać się do gminy, a nie do samorządu wojewódzkiego. W ocenie burmistrza to znacząco ułatwi realizację programu. Włodarz chwali też współpracę z województwem i dziwi się samorządowcom, którzy twierdzą, że zasady programu są niejasne. – Jeżeli ktoś nie chce bądź ma problem moralny z in vitro, to tak będzie mówił. Dla nas informacja, którą otrzymaliśmy odnośnie programu jest jasna. Wszystko było napisane czarno na białym – podkreśla Szulc. Zauważa też, że w samorządzie wojewódzkim jest też specjalna osoba, która pilotuje program i służy pomocą. – Wystarczy zadzwonić i dogadać szczegóły. Ale trzeba chcieć – zaznacza burmistrz Opalenicy. 

Przypomnijmy, że Opalenica jest pierwszą gminą w regionie, która zdecydowała się na udział w programie współfinansowanym przez samorząd wojewódzki kwotą miliona złotych. Nie zdecydowało się na to m.in. Granowo i prawdopodobnie nie zdecyduje się Grodzisk. W Wolsztynie burmistrz najpierw zdecydował, że gmina nie weźmie udziału, ale po publikacjach na łamach myRegion.pl zmienił zdanie. Chęć współfinansowania in vitro deklaruje również burmistrz Rakoniewic, Gerard Tomiak. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News