NewsNOWY TOMYŚL

Ogromne straty po pożarze w Wąsowie. Akcja trwa od wczorajszego wieczora2 min na czytanie

News - Ogromne straty po pożarze w Wąsowie. Akcja trwa od wczorajszego wieczora - myregion

Strażacy wezwanie do pożaru zakładu wulkanizacji i magazynu opon w Wąsowie w gminie Nowy Tomyśl dostali wczoraj (22.12.) ok. godz. 22. Akcja nadal trwa.

Część budynku była murowana i kryta blachą trapezową. Wewnątrz były maszyny i opony. Pierwsza na miejsce dojechała Ochotnicza Straż Pożarna w Kuślinie. Doszło do eksplozji wewnątrz i blacha z dachu rozsypała się wokół. W tej sytuacji strażacy początkowo polewali tylko budynek z zewnątrz. W części było biuro i pomieszczenia socjalne, a na górze składowano opony. Dalej był warsztat, a nad nim pokoje mieszkalne. Nikogo jednak nie było w środku, pracownicy skończyli pracę ok. godz. 20.

W akcji brało udział 19 zastępów, poza strażakami z powiatu nowotomyskiego do Wąsowa przyjechał kontener z Komendy Miejskiej w Poznaniu z aparatami oddechowymi oraz środkiem pianotwórczym do gaszenia. Na miejsce dotarł też zastępca komendanta.

Pierwsze zastępy zakończyły pracę ok. 4 rano, jednak akcja nadal trwa, bo wewnątrz znajdowały się butle z różnymi substancjami wybuchowymi i łatwopalnymi. Obecnie strażacy schładzają jedną z nich. – Nie wiemy czy wewnątrz jest tlen czy acetylen. Nie mamy dojścia do numerów. Jeśli okaże się, że to tlen, butle będzie można bezpiecznie wyjąć. Natomiast jeśli będzie to acetylen, trzeba ją będzie przełożyć do pojemnika z zimną wodą i schładzać przez 24 godziny – wyjaśnia kpt. Damian Żukrowski, oficer prasowy nowotomyskiej straży pożarnej. – Na miejscu pracuje biegły sądowy i policja, dlatego nie rozpoczęła się rozbiórka budynku – dodaje.

Przyczyny wybuchu pożaru badają je śledczy. Właściciel wstępnie ocenił straty na kwotę od 500 do nawet 700 tys. zł. To na pewno największa akcja na terenie powiatu nowotomyskiego w tym roku pod względem liczby zaangażowanych jednostek.

JP

Podziel się informacją ...
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News