NewsNOWY TOMYŚL

Ogromne rachunki za ogrzewanie szkół. Powodem stare okna i brak ocieplenia budynków3 min na czytanie

News - Ogromne rachunki za ogrzewanie szkół. Powodem stare okna i brak ocieplenia budynków - myregion

Od pierwszego września do 30 kwietnia ogrzewanie trzech szkół w Nowym Tomyślu pochłonęło 816 tys. zł – wynika z odpowiedzi przygotowanej przez urząd miejski na prośbę radnego Tomasza Antuszewskiego. Ratusz informuje, że najwięcej kosztowało ogrzewanie pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 3 – 486 tys. 984 zł, a najmniej Szkoły Podstawowej nr 1 – 76 tys. zł. Po środku stawki znalazła się Szkoła Podstawowa nr 2, która sezon grzewczy zamknęła wydatkami rzędu 253 tys. 34 zł. Jak informuje zastępczyni burmistrza Grażyna Pogonowska, analizę kosztów przeprowadzili dyrektorzy poszczególnych szkół. 

Z przedstawionych przez szefów szkół analiz wynika, że największe koszty ogrzewania ponoszą te placówki, w których do tej pory nie wykonano termomodernizacji i nie wymieniono wielu okien. Szkoła Podstawowa nr 3, której ogrzewanie pochłonęło ponad 486 tys. zł informuje, że do wymiany jest 13 okien w klasach i kantorkach, 16 w stołówce, 12 w świetlicy plus te w toaletach i na korytarzach, a także w piwnicy. Placówka podaje, że na poniesione koszty wpływa m.in. brak termomodernizacji budynku, jego duża powierzchnia czy wspomniane okna, które szkoła sukcesywnie wymienia w miarę posiadanych środków. Ponadto dyrektor SP3 Dariusz Stachecki pisze w analizie, że mimo zakręconych grzejników w salach lekcyjnych w trakcie pandemii, rachunki nie uległy zmniejszeniu. – Zgłaszaliśmy ten fakt do PEC (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Tomyślu – red.). Konieczne wydaje się przeprowadzenie audytu zapotrzebowania na ciepło – pisze dyrektor. Szkoła największe wydatki na ogrzewanie poniosła w grudniu, kiedy otrzymała rachunek opiewający na 80 tys. zł. 

Mniejsze rachunki w zakończonym sezonie grzewczym otrzymywała z kolei Szkoła Podstawowa nr 2, ale łącznie i tak dały dużą kwotę, sięgającą 253 tys. zł. I tu powodem jest brak termomodernizacji budynku i stare, drewniane okna. W analizie przygotowanej na prośbę urzędu dyrektor szkoły Marek Polcyn wskazał, że 58 okien trzeba wymienić. Takiego problemu nie ma za to Szkoła Podstawowa nr 1, która przeszła termomodernizację i ma nowe okna. Tam rachunki były najmniejsze, choć i powierzchnia placówki jest najmniejsza ze wszystkich. Dyrektor Krzysztof Magdans nie uzasadniał nawet poniesionych na ogrzewanie kosztów, bo te zamknęły się w kwocie 76 tys. zł. 

Jak gmina zamierza obniżyć ogromne koszty ogrzewania szkół, które nie maleją mimo zakręconych grzejników? Burmistrz Włodzimierz Hibner wyjaśnia, że w tym roku w planach finansowych zabezpieczono środki finansowe na dokończenie wymiany okien w Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Podstawowej nr 3. – Będzie miało to wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania. Z informacji uzyskanych od dyrektorów w/w szkół wynika, że prace remontowe zostaną przeprowadzone w okresie wakacji – mówi Włodzimierz Hibner. Precyzuje, że częściowa wymiana okien i parapetów w budynku „dwójki” będzie kosztować 125 tys. zł. Z kolei w budynku „trójki” okna pochłoną 69 tys. zł, a zmodernizowana zostanie jeszcze świetlica, co ma kosztować 79 tys. zł. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News