NewsREGION

Od północy jeździmy bez prawka. Czy smartfon z aplikacją to konieczność?2 min na czytanie

News - Od północy jeździmy bez prawka. Czy smartfon z aplikacją to konieczność? - myregion

Prawo jazdy jest ostatnim dokumentem kierowcy, którego możemy się na stałe pozbyć z portfela. Od północy (4/5.12) wchodzi w życie przepis, który zwalnia kierowców z obowiązku wożenia go przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej, i jak podkreśla kom. Kamil Sikorski z grodziskiej policji, najważniejsza korzyść z tego rozwiązania to to, że policjant nie ukaże kierowcy mandatem, gdy ten zapomni zabrać dokument w drogę. Dotychczas kosztowało to 50 zł.

– Kierowca, tak jak każdy polski obywatel, powinien mieć przy sobie jednak jakikolwiek dokument ze zdjęciem, potwierdzający jego tożsamość – mówi kom. Sikorski. – Najbardziej oczywistym jest dowód osobisty, ale może to być także właśnie prawo jazdy, paszport czy legitymacja studencka – wylicza. W dobie cyfryzacji wszystkie te dokumenty możemy już jednak nosić w komórce. Jak więc policjant stwierdzi kim jesteśmy, gdy nie mamy aplikacji mObywatel albo zapomnieliśmy komórki?

– Może się zdarzyć, że kontrolowana osoba nie ma przy sobie żadnego dokumentu i dostępu do aplikacji, ale i wtedy policjant nie jest bezradny – mówi Kamil Sikorski. – Dysponujemy narzędziami, dzięki którym jesteśmy w stanie zweryfikować tożsamość każdej osoby. Podstawą może być jej oświadczenie. Wprowadzenie do systemu podstawowych danych, jak imię, nazwisko i data urodzenia umożliwia policjantowi dostęp do danych z dowodu. Zadanie kilku dodatkowych pytań wystarczy, by zyskał pewność, że osoba kontrolowana jest tą, za którą się podaje – wyjaśnia.

Kombinowanie z tożsamością w takiej sytuacji, nawet jeśli dobrze znamy dane szwagra lub koleżanki nie przejdzie, bo mundurowi widzą także zdjęcia. Podaniem nieprawdziwych informacji zagwarantujemy sobie za to poważne problemy, przy których pierwsze 24 godziny na dołku to pikuś. A Policjanci i tak ustalą z kim mają doczyniena.

Od dowodu osobistego droga do pozostałych dokumentów jest już prosta. Mundurowi za jednym zamachem sprawdzą nie tylko uprawnienia do kierowania pojazdami. System powie im też czy kontrolowana osoba nie jest przypadkiem poszukiwana.

EI

Podziel się informacją ...
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News