NewsWOLSZTYN

Od jutra powiat wolsztyński będzie w żółtej strefie. Jakich zasad trzeba przestrzegać?2 min na czytanie

News - Od jutra powiat wolsztyński będzie w żółtej strefie. Jakich zasad trzeba przestrzegać? - myregion

Starosta Jacek Skrobisz, burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis i wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński wzięli dzisiaj udział w wideokonferencji z wojewodą Łukaszem Mikołajczykiem. Informował on, że sytuacja w województwie jest stabilna, większość zakażonych przebywa w izolacji domowej, a szpitale dysponują ponad 200 wolnymi łóżkami dla pacjentów z koronawirusem. Mikołajczyk podkreślał, że ta liczba może być zwiększona. 

Wideokonferencja dotyczyła tego, że powiat wolsztyński znajdzie się od jutra w żółtej strefie. Wyznaczanie stref ma pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa i jest związane ze wzrostem zachorowań na danym obszarze. 

Od jutra na terenie powiatu wolsztyńskiego trzeba będzie przestrzegać dodatkowych obostrzeń. Obowiązuje m.in. limit jednej osoby na powierzchni 4 mkw. Dotyczy to wszelkiego rodzaju imprez, obejmuje restauracje i siłownie. Żółta strefa to też ograniczenia w imprezach rodzinnych, w których nie może brać udziału więcej niż 100 osób. Z kolei w zajęciach na świeżym powietrzu czy w imprezach w obiektach sportowych może brać udział maksymalnie 25 proc. publiczności. 

W przypadku obowiązku zasłaniania ust i nosa obostrzenia się nie zmieniły. Używanie masek nadal obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego i w miejscach ogólnodostępnych, chyba że będzie zachowana będzie odległość 1,5 metra. Zasada ta dotyczy zakładów pracy, budynków użyteczności publicznej, obiektów handlowych lub usługowych oraz kościołów i cmentarzy.

Rząd zapowiada jednak w tych zasadach. Nakaz zakrywania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie obowiązywać nie tylko w czerwonej, ale też w żółtej strefie. Limit osób, które mogą brać udział w weselach ma zostać ograniczony ze 150 w strefach zielonych do 100, a w strefach żółtych ze 100 do 75. W strefach czerwonych urzędnicy chcą wprowadzić nakaz zamykania barów, pubów i restauracji o godz. 22. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany o wejście w życie tych obostrzeń przyznał, że prawdopodobnie nastąpi to w połowie października. 

W przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

– Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem – mówi oficer prasowy wolsztyńskiej policji asp. sztab. Wojciech Adamczyk.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News