NewsREGION

Od dzisiaj cały kraj w czerwonej strefie. Co wolno, a czego nie wolno? Pełna lista nowych obostrzeń4 min na czytanie

News - Od dzisiaj cały kraj w czerwonej strefie. Co wolno, a czego nie wolno? Pełna lista nowych obostrzeń - myregion


Zdalne nauczenie w klasach 4 – 8, jak w szkołach ponadpodstawowych i wyższych, obowiązywać będzie od poniedziałku (26.10.) do niedzieli, (8.11.) Przedszkola i klasy 1 – 3 szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian. Przy okazji zawieszone zostaje działanie stołówek szkolnych, choć posiłki mogą być wydawane uczniom klas 1 -3 i nauczycielom.

Zakaz samodzielnego przemieszczania dzieci i młodzieży do 16 roku życia w godzinach 8 – 16. Przepisy dopuszczają jednak poruszanie się w tym czasie dzieci i młodzieży w towarzystwie osoby dorosłej. Podobny wariant ograniczenia został przećwiczony wiosną, a młodzież szybko znalazła sposób na jego obejście.

Ograniczenie opuszczania domów przez seniorów powyżej 70 roku życia to bardzo ciekawy zapis, o którym jeden z polityków powiedział, że to „sugestia i apel”. Już godziny dla seniorów pokazały, co obywatele 60 plus myślą o „sugerowaniu” im co, kiedy i jak mają robić. Warto dodać, że sugestia owa nie dotyczy osób wykonujących czynności zawodowe, wyjścia w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb lub udziału w kulcie religijnym.

Od dzisiaj obowiązuje również zakaz zgromadzeń, w których uczestniczyłoby więcej niż 5 osób, z wyjątkiem osób mieszkających razem lub spotkań zawodowych, ale skoro znów ogranicza się działalność restauracji, klubów, dyskotek, to gdzie się spotykać? Albo kto i jak będzie sprawdzał ile osób spotyka się w prywatnych domach?

A wracając do restauracji i punktów gastronomicznych, to przez najbliższe 14 dni mogą one jedynie przygotowywać posiłki na wynos i na dowóz. Niewykluczone też, że okres ten zostanie wydłużony. Dozwolone jest natomiast prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych – nocujących, a podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym.

Organizacja imprez sportowych jest możliwa, ale bez udziału publiczności. Za to w zajęciach organizowanych jako forma zorganizowanej aktywności fizycznej lub wydarzeniach oraz współzawodnictwie sportowym może brać udział do 250 osób jednocześnie, nie licząc obsługi. Ograniczenia nie dotyczą pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych.

Można organizować także wydarzenia kulturalne i to przy udziale publiczności, ale w liczbie nie większej niż 25 procent wszystkich miejsc, przy udostępnieniu co czwartego z nich lub przy zachowaniu 1,5 odległości i oczywiście obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa.

Zamykają się sanatoria. Można jedynie dokończyć trwające turnusy. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta – to furtka, która być może umożliwi działalność ośrodków dla osób niepełnosprawnych. 

Siłownie, baseny, aquaparki, fitness mogą działać w hotelach, ale wyłącznie dla gości – czyli w pakiecie z noclegiem. Pozostałe muszą być zamknięte, chyba że działają w podmiotach leczniczych (dla pacjentów), są przeznaczone dla sportowców i zawodników, lub studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. 

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym. Przebywa w nich wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. Stanowiska muszą znajdować się co najmniej 1,5 m od siebie, chyba, że oddzielone są przegrodami wysokości 2 m.

Zamknięte są wszelkie kluby taneczne i dyskoteki, ale sportowe kluby taneczne i szkoły tańca są wyłączone z zakazu działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

Limit w sklepach o powierzchni do 100 m kw. to 5 osób na kasę, w większych – do 1 osoby na 15 m. kw. PO wiosennym lockdownie sklepy mają już wypracowane skuteczne metody liczenia klientów, np. na koszyki. O ile jednak wiosną pod drzwiami sklepu stało się nawet przyjemnie, o tyle w deszczu i na wietrze nie będzie już tak miło.

W środkach transportu publicznego: pociągach, autobusach, busach zajęte może być co drugie miejsce siedzące lub maksymalnie 30 procent wszystkich miejsc wynikających ze specyfikacji technicznej pojazdu.

Kolejne decyzje dotyczące dalszych obostrzeń mają się pojawiać od poniedziałku (26.10.).

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News