NewsREGION

Od dziś nowe przepisy i mandaty dla jeżdżących e-hulajnogami.1 min na czytanie

News - Od dziś nowe przepisy i mandaty dla jeżdżących e-hulajnogami. - myregion

Hulajnoga to w myśl przepisów urządzenie transportu osobistego, więc taki „prawie pojazd”. Od dziś (20.05.) obowiązuje zakaz poruszania się nimi w miejscach publicznych przez dzieci do 10 roku życia, a dzieci młodzież w wieku od 10 do 18 lat musi się legitymować kartą rowerową lub prawem jazdy. Bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia mogą e-hulajnogami, tak jak rowerami, jeździć osoby pełnoletnie.

Koniec jednak z bezkarnym jeżdżeniem po chodnikach i slalomami między pieszymi. E-hulajnogi mają obowiązek poruszać się po ścieżkach i pasach dla rowerów, gdzie ograniczenie prędkości dla e-hulajnogi to 20 km/h oraz po jezdniach, na których dozwolona prędkość nie przekracza 30 km/k, podczas gdy dla rowerów jest to 50 km/h.

Tylko w miejscy gdzie dopuszczalna prędkość na jezdni przekracza 30 km/h, a nie ma ścieżki lib pasa dla rowerów, użytkownikowi e-hulajnogi wolno wjechać na chodnik, ale nie może się tam poruszać z prędkością większą, niż piesi. Jaka to prędkość? Tego przepisy nie regulują, ale choć jedne człowiek chodzi szybciej, a drugi wolniej szacuje się, że średnia prędkość marszu człowieka to 7 km/h. Kierując się więc logiką i zdrowym rozsądkiem, by kierujący hulajnogą nie był zagrożeniem dla pieszych, można orientacyjnie przyjąć, że nie powinien na chodniku przekraczać prędkości 5 km/h.

Uwaga! E-hulajnogą nie wolno się poruszać pod wpływem alkoholu. Za takie wykroczenie grozi od dziś mandat w wysokości 500 zł. Za każde inne wykroczenie też przewidziane są mandaty. Za dzieci młodzież płacić będą oczywiście rodzice.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News