NewsREGION

Obchody Wielkiego Tygodnia to najważniejsze święta dla katolików. Co warto o nich wiedzieć?3 min na czytanie

News - Obchody Wielkiego Tygodnia to najważniejsze święta dla katolików. Co warto o nich wiedzieć? - myregion

Dziś rozpoczyna się Wielki Tydzień, który zakończy się uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. Jak w liście do wierny pisze apb Stanisław Gądecki, to dla katolików najważniejsze święta, choć kolejny raz obchodzone w okolicznościach pandemii. Bez względu na to w kościołach odbywać się będą uroczystości, a znaczna ich część będzie transmitowana przez internet. Podczas dzisiejszych mszy świętych księża przypominają, co składa się na Wielki Tydzień i dlaczego jest on tak istotny dla katolików. 

Jak informują duchowni, uczestnictwo w obchodzeniu uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego powinna poprzedzić spowiedź wielkopolstna, która we wszystkich kościołach będzie odbywać się na ogół od poniedziałku do środy. Następnie, w Wielki Czwartek będący pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa rozpocznie się Triduum Paschalne. Jego częścią są m.in. msze święte Wieczerzy Pańskiej oraz adoracja w ciemnicy. Dzień później, w Wielki Piątek, katolicy obchodzą dzień męki i śmierci Chrystusa. Księża podkreślają, że tego dnia obowiązuje post ścisły dla wiernych od 18 do 60 roku życia, oznaczający jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Wiernych od 14 roku życia obowiązuje natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 

Po godz. 15 w kościołach odbywać się będzie droga krzyżowa, którą zakończy liturgia, a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pańskim. W Wielką Sobotę katolicy również powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a przez cały ten dzień odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, a także święcenie potraw. W większości kościołów – przed świątyniami, co 30 minut. Wyjątkiem są wsie, gdzie święcenie będzie się odbywać o wyznaczonej godzinie, którą parafie podają na swoich stronach internetowych. Wielka Sobota zakończy się mszą świętą Wigilii Paschalnej, na którą, w razie osobistej obecności, należy zabrać świece. 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 6 i w większości kościołów msze będą odprawiane zgodnie z porządkiem niedzielnym. Podobnie w Poniedziałek Wielkanocny.

W związku z trwającą pandemią apb Stanisław Gądecki zwrócił się do księży i wiernych, by przestrzegać aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych. 

– Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54) – wyjaśnił apb Gądecki. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News