NewsWOLSZTYN

O tym, z kim spotkał się Eugeniusz Kurzawa. Niezwykła książka byłego dziennikarza3 min na czytanie

News - O tym, z kim spotkał się Eugeniusz Kurzawa. Niezwykła książka byłego dziennikarza - myregion
2011-03-03 ZIELONA GORA EUGENIUSZ KURZAWA

„Spis treści. 66 postaci, które…”. To tytuł książki, którą na spotkaniu w Wolsztynie będzie promował jej autor – Eugeniusz Kurzawa, znany w regionie poeta, redaktor, dziennikarz i regionalista. 

– Pozazdrościłem autorom wspomnień, gawęd i memuarów, ludziom, którzy wydali pamiętniki lub dzienniki i utrwalili w nich swych przyjaciół, bliskich, znajomych, a często i oponentów. Nie jestem ani znany, ani ważny, ot, prowincjonalny poeta wywodzący się z małego miasta nad Obrą. Jednak zdarzyło mi się w życiu otrzeć o kilkanaście ciekawych postaci, niekiedy zamienić z nimi parę zdać, wspólnie podróżować lub biesiadować. Pomyślałem: opiszę te fakty, zdarzenia, spotkania – to początek książki „Spis treści. 66 postaci, które…” Eugeniusza Kurzawy – poety, redaktora książek i opracowań, dziennikarza, regionalisty i inspiratora projektów kulturalnych i społecznych, z którym spotkanie autorskie organizuje wolsztyńska biblioteka (24 czerwca o 17.00).

Kurzawa w swojej książce opisuje niezwykłe spotkania z niezwykłymi ludźmi. Na liście są m.in. Ryszard Kapuściński, Jerzy Urban, Jerzy Waldorff, Aleksander Kwaśniewski, Wojciech Jaruzelski czy Ingvar Kamprad. Jak podkreśla autor, owe spotkania nie zawsze dotyczyły spraw ważnych, czasem były epizodami, ale wartymi odnotowania. Kurzawa zaznacza, że wśród ciekawych ludzi, którzy przewinęli się przez jego życie, zdarzyła się istotna przyjaźń, liczne i życzliwe znajomości i mnóstwo tzw. kontaktów. – Są to w znacznej części osoby, z którymi czuję się związany emocjonalnie, ważne dla mnie z powodów artystycznych i życiowych, nierzadko sławne, ale też istotne dla kultury polskiej, a w kilku wypadkach nawet światowej – wskazuje Eugeniusz Kurzawa. Podkreśla, że zależało mu, by przedstawić znane osobistości subiektywnie, nieomal prywatnie, lecz z wykorzystaniem prawdziwych zdarzeń, sytuacji i faktów, raczej szerzej nieznanych. – Pokazuję ponadto grupkę osób popularnych, powszechnie znanych, o które ledwie się otarłem, ale jak widać z zapisów, mimo epizodyczności kontaktów z nimi, do dziś tkwią w dość wyraźnie w mojej subiektywnej pamięci – podkreśla autor. 

Nazwisko Kurzawy jest znane w regionie. Od dzieciństwa był związany ze Zbąszyniem, później wyjechał na Podlasie, ale już w latach 90. wrócił i rozpoczął pracę w „Gazecie Lubuskiej”. W 2014 roku zrezygnował i pracował w naszym tytule – „Na Temat”. Ostatecznie, po wielu latach pracy dziennikarskiej, jak sam przyznaje, zdecydował się przejść na bezrobocie. Kurzawa był wielokrotnie nagradzany. W 1987 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, następnie, wraz z żoną, Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zielonej Góry, a w 2011 roku odznaczono go brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowano go także Lubuskim Wawrzynem Literackim, Nagrodą im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz Nagrodą Winiarki. Ma na na koncie tysiące tekstów prasowych, wiele publikacji poetyckich, jak również książki, w tym tą, którą będzie promował na spotkaniu w Wolsztynie. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News