NewsWOLSZTYN

O tym, jakie zasiłki dostaną nauczyciele ma decydować wójt. Związkowcy przeciwni zmianom w Siedlcu1 min na czytanie

News - O tym, jakie zasiłki dostaną nauczyciele ma decydować wójt. Związkowcy przeciwni zmianom w Siedlcu - myregion

Pracującym pedagogom oraz emerytom i rencistom przysługuje jednorazowy zasiłek pieniężny. Jego wysokość zależy od przebiegu choroby i okoliczności z nią związanych. Maksymalnie może to być 1 tys. 300 zł. Zasady, na jakich taka pomoc jest przyznawana określa uchwała rady gminy. Urzędnicy w Siedlcu szykują w niej zmiany, które Związek Nauczycielstwa Polskiego, oddział w Siedlcu, zaopiniował negatywnie.

Według obowiązującej uchwały z 2007 roku pieniędzmi dysponuje dyrektor, a wnioski rozpatruje specjalna komisja. W jej skład wchodzą: dyrektor, nauczyciel, nauczyciel emeryt i przedstawiciel związków zawodowych. Po zmianach ma być tak, że pieniędzmi ma dysponować wójt, a to nie podoba się związkowcom. Dorota Gwardzik, szefowa oddziału w Siedlcu zwraca też uwagę, że do tej pory wnioski można było składać raz na kwartał. Po zmianach, jeśli wejdą w życie, będzie można je składać tylko dwa razy. 

Wątpliwości budzi też wysokość funduszu. Do tej pory było to 0,3 proc. planowanego rocznego wynagrodzenia nauczycieli. Po zmianach ma to być kwota określana co roku w budżecie gminy Siedlec. – I co roku może być inna – zauważa Dorota Gwardzik. 

W projekcie uchwały na najbliższą sesje rady gminy, która jest planowana na wtorek (24.11.) zapisano, że radni w całości odrzucają negatywną opinie związku. Uznają ją jako „nieuzasadnioną i niezgodną z obowiązującą wykładnią prawa (…), a propozycje poprawek jako przekraczające kompetencje organu”. Gdy radni odrzucą opinię, będą mogli przyjąć nową uchwałę. 

Dorota Gwardzik wyjaśnia, że przedłożone rozwiązania są niekorzystne dla nauczycieli i będą miały negatywny wpływ na ich prawa oraz interesy zawodowe i socjalne.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News