NakręconeSercePomocyNews

Nowy kosz, kolejna pomoc. Zbieramy nakrętki dla 16-letniej Zuzi!2 min na czytanie

NakręconeSercePomocy - Nowy kosz, kolejna pomoc. Zbieramy nakrętki dla 16-letniej Zuzi! - myregion

Gmina Opalenica kupiła kolejny koszt na nakrętki, który włączamy do naszej akcji. Ustawiono go w Łęczycach. Nakrętki otrzyma 16-letnia Zuzia Knych zmagająca się z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Chorobę zdiagnozowano kilka tygodni po urodzeniu. Później okazało się też, że dziewczynka ma padaczkę, Zespół Westa i problemy ze wzrokiem. Nie porusza się samodzielnie, nie może zadbać o swoje podstawowe potrzeby. Nie mówi. – Dobrze ją znamy, dzięki czemu po mimice twarzy i za pomocą gestu próbujemy się z nią porozumiewać. Gorzej jest wtedy, kiedy coś ją boli, bo sama nie powie co – przyznaje pan Wojciech, tata Zuzi.

Zuzia uczy się w specjalnym ośrodku w Sielinku. Jak mówi jej tata, spędza tam kilka godzin dziennie i ma fachową opiekę. Rehabilitację rodzice muszą zapewnić prywatnie. Szczególnie zależy im na turnusach, dwutygodniowy wyjazd kosztuję ok. 6 tys. zł. – Na to przeznaczamy pieniądze z jednego procenta oraz ze sprzedaży nakrętek, które zbieramy od 10 lat – wyjaśnia pan Wojciech. Wspomina, że jego rodzina była pierwszą w okolicy, która zaczęła je zbierać. – W pierwszym roku mieliśmy ich 24 tony – przyznaje tata Zuzi wyjaśniając, że dziś trudno o takie ilości, bo taką formą pomocy jest objęte więcej dzieci.

Zuzią i jej młodszym bratem zajmuje się mama, pan Wojciech pracuje zawodowo. Rodzina ma też gospodarstwo rolne. Mimo tego, ze względu na duże koszty rehabilitacji, pieniędzy nie wystarcza na wszystko. Dlatego potrzebna jest pomoc. W kosztach rehabilitacji można partycypować nie tylko wrzucając nakrętki do ustawionego kosza. Zuzi można przekazać również jeden procent podatku. Wpisując w zeznaniu podatkowym: „Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”; numer KRS – 0000037904; informacje uzupełniające – Knych Zuzanna, 4358.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne