NewsREGION

Nowe ogniska ASF pod granicą powiatu. Nowe przepisy dotyczące hodowli trzody1 min na czytanie

News - Nowe ogniska ASF pod granicą powiatu. Nowe przepisy dotyczące hodowli trzody - myregion

W sumie tylko w tym miesiącu ogniska ASF potwierdzono we Włoszakowicach, Koczurach, Mścigniewie i Krzyżowcu w gminie Włoszakowice w powiecie leszczyńskim oraz Karminie i Jezierzycach w gminie Śmigiel w powiecie kościańskim. Poza tym choroba pojawiła się w Papierni w gminie Chodzież, Tworzankach w gminie Rydzyna, Śmiłowie w gminie Nowe Skalmierzyce i Miechcinie w gminie Poniec. W większości przypadków wirusa potwierdzono u padłych dzików.

Główny Inspektorat Weterynarii przypomina, że w przypadku znalezienia padłego dzika należy niezwłocznie powiadomić powiatowego lekarza weterynarii, pobliską lecznicę weterynaryjną, koło łowieckie lub starostę, burmistrza albo wójta, bo ze względu na czas, w którym wirus może się utrzymywać w zwłokach, powinny być one niezwłocznie usuwane i utylizowane.

Jednocześnie od 1 listopada obowiązują nowe przepisy dotyczące hodowli trzody. Hodowcy ze stref czerwonych i różowych są zobowiązani do ogrodzenia budynków i stworzenia Planu Bezpieczeństwa Biologicznego. Zmiana ta związana jest ze zmianą prawa unijnego. Niezbędne zmiany trzeba było wprowadzić do końca października. Obowiązywało to hodowców, którzy będą transportować trzodę ze stref produkcji do innych stref ASF, a także zatrudniają choćby jednego pracownika z zewnątrz.

Niedopełnienie tych obowiązków oznacza wstrzymanie wywozu świń. Hodowcy twierdzą, że zmiany są mniej dotkliwe dla dużych hodowli i tuczarni. Problem mają drobni hodowcy, a spadek cen i wzrost kosztów produkcji powoduje, że nie chcą się dostosować do wymogów.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News