NewsWOLSZTYN

NorDan stawia na odnawialne źródła energii. Prezes: Wykonaliśmy już pierwsze kroki3 min na czytanie

News - NorDan stawia na odnawialne źródła energii. Prezes: Wykonaliśmy już pierwsze kroki - myregion

Lider europejskiego rynku producentów drzwi i okien – firma NorDan, od dawna obecna w Wolsztynie i Powodowie, zamierza zasilać fabryki ze źródeł energii odnawialnej. – Wykonaliśmy już pierwsze kroki i planujemy kolejne – mówi prezes Waldemar Ptak. 

Norweski koncern w ciągu nieomal 100 lat istnienia stał się jednym z największych producentów okien i drzwi drewnianych oraz drewniano-aluminiowych. Grupę tworzy obecnie 12 zakładów produkcyjnych, 30 biur sprzedaży i ponad 2 tys. wykwalifikowanych pracowników. Znaczną część z nich zatrudniają zakłady w Wolsztynie i Powodowie. I to one chcą wychodzić naprzeciw coraz bardziej restrykcyjnym przepisom związanym z ochroną środowiska przechodząc na zasilanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jak tłumaczy prezes fabryk Waldemar Ptak, wkrótce nawet to, czy okna lub drzwi są produkowane z wykorzystaniem m.in. energii ze słońca może mieć znaczenie dla klienta – Dlatego nie czekamy, a dostosowujemy się do tego, co da nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim ochroni środowisko – tłumaczy Waldemar Ptak.

Pierwsze kroki już wykonano. NorDan kupił ostatnio cztery elektryczne samochody nissany, które już można zobaczyć na wolsztyńskich drogach. Wybudowano również infrastrukturę umożliwiającą ich szybkie ładowanie. Dwie stacje stoją przed fabryką w Powodowie, dwie przed fabryką w Wolsztynie. Jak wyjaśnia prezes Ptak, z obydwu mogą również korzystać pracownicy firmy, a niewykluczone, że będą mogły być również udostępnione mieszkańcom. – Nie ukrywam, że chcemy wychodzić naprzeciw temu, co niebawem może być potrzebne, bo w Wolsztynie nie ma obecnie możliwości ładowania samochodów elektrycznych. Jesteśmy pierwsi, którzy taką możliwość stworzyli – mówi Waldemar Ptak. Zaznacza też, że firma jest też gotowa na budowę farmy fotowoltaicznej, która ma być zlokalizowana obok zakładu w Powodowie. 

NorDan chce docelowo, by dzięki panelom i energii ze słońca można było zasilać fabryki. Jak tłumaczy prezes, dzięki dużemu zapotrzebowaniu na energię nie byłoby potrzeby oddawania jej do sieci. – Cała pozyskana energia byłaby spożytkowana, dlatego jesteśmy przekonani, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla naszych fabryk – wyjaśnia prezes NorDan-u. Podkreśla, że farma o znacznej mocy ma być umiejscowiona tuż obok zakładu, a przedsiębiorstwo kupiło już w tym celu działkę. Skompletowało również odpowiednią dokumentację i rozpoczęło stosowne procedury, choć te przeciągają się w gminie i trudno dziś wskazać, kiedy samorząd da zielone światło na rozpoczęcie inwestycji. – Jesteśmy jednak dobrej myśli i wierzymy, że samorządowcy, czyli nasi partnerzy, wesprą nas w naszej inicjatywie, która będzie służyć nam wszystkim – zaznacza Waldemar Ptak. 

Firma NorDan opiera swoje działania na norweskim wyrażeniu „Perfekt Samspill”. Oznacza ono, że wszystkie działania mają na celu osiągnięcie perfekcyjnej harmonii pomiędzy potrzebami klientów, koncepcją a funkcjonalnością produktów oraz zaangażowaniem pracowników całej grupy. Troska o środowisko jest naturalnie wpisania w działalność grupy NorDan od dziesięcioleci, a główną ideą jest „ecoDigital ready”. Właśnie w jej ramach są i będą prowadzone działania związane z odnawialnymi źródłami energii, które obejmą m.in. wspomniane fabryki w Wolsztynie i Powodowie. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News