NewsWOLSZTYN

NIK w urzędzie. Kontrolerzy wzięli pod lupę Dom Dziennego Pobytu dla seniorów2 min na czytanie

News - NIK w urzędzie. Kontrolerzy wzięli pod lupę Dom Dziennego Pobytu dla seniorów - myregion

W ubiegłym roku w Urzędzie Gminy w Przemęcie odbyło się 14 kontroli. Ten rok nie zaczął się inaczej. Jako pierwszy do drzwi urzędu zapukał kontroler Najwyższej Izby Kontroli. Celem jest Dom Dziennego Pobytu w Błotnicy. – To rutynowa kontrola. Nasz urząd jest jednym z dwóch wylosowanych w Wielkopolsce i jednym z wielu w całym kraju, w których kontrolowana jest realizacja programu Senior plus – mówi sekretarz gminy, Grzegorz Aryż.

Celem NIK-u jest sprawdzenie czy program Senior plus jest efektywnym narzędziem zwiększania aktywnego uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym w ramach polityki senioralnej realizowanej przez samorządy? W Gminie Przemęt mieszka obecnie ok. 2 tys. 900 osób w wieku 60 plus. Uruchomiony w ubiegłym roku Dom Dziennego Pobytu w Błotnicy ma 25 podopiecznych, co stanowi 0,85 proc. wszystkich seniorów i 1,1 proc. seniorów w wieku od 60 do 74 lat.

W ciągu ostatnich pięciu lat NIK wielokrotnie kontrolował realizację programów senioralnych w różnych gminach w całym kraju. Z reguły nie miał zastrzeżeń co do wydatkowania publicznych pieniędzy czy warunków, jakie samorządy stworzyły dla ich beneficjentów. Niezmiennie jednak wyniki kontroli pokazują, że skuteczność tego rodzaju przedsięwzięć jest znikoma w kontekście poprawy sytuacji osób starszych w Polsce, które zagrożone są ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Na wnioski z trwającej kontroli trzeba będzie poczekać. – Sama kontrola ma się zakończyć pod koniec marca. Odbywa się drogą elektroniczną. Przesyłamy dokumenty, o które proszą kontrolerzy. Nie spodziewamy się jednak raportu cząstkowego dla naszej gminy. Myślę, że będziemy musieli poczekać na raport ogólny, być może nawet do przyszłego roku – mówi Grzegorz Aryż.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News